Infrastruktura Przewozy pasażerskie Tabor

Lubuskie będzie w tym roku rozwijać transport kolejowy – nowe składy na linii Kostrzyn – Krzyż

Lubuskie będzie w tym roku rozwijać transport kolejowy – nowe składy na linii Kostrzyn – Krzyż fot. lubuskie.pl UM Województwa Lubuskiego

Województwo lubuskie chce w tym roku mocno zainwestować w rozwój regionalnego transportu kolejowego. Na wyremontowanych torach pojawią się nowe składy na linii Kostrzyn – Krzyż.

Dziś podczas konferencji prasowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego zapowiedziano dużo działań w ramach rozwoju regionalnej kolei. Na 2018 rok zaplanowano m.in. inwestycję w infrastrukturę kolejową oraz zakup taboru. Niedawno pisaliśmy o nowym nabytku woj. lubuskiego -pociąg ezt EN57ALd udostępniony został na trasę Zielona Góra-Nowa Sól, o czym możecie przeczytać TUTAJ.

Na konferencji zapowiedziano zakup dwóch składów za ponad 41 mln zł, które wjadą na zmodernizowane tory w ramach prac infrastrukturalnych za ok. 170 mln zł.  Przetarg na dostawę pociągów, o których wspomnieliśmy powyżej zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku. Pojazdy pojadą po lubuskich torach, a dokładniej na trasie Kostrzyn-Krzyż w 2019 r. Pojazdy, których dotyczy przetarg to dwa trójczłonowe zespoły trakcyjne z napędem spalinowym.

Będą też składy od PESY

Region będzie miał w zanadrzu dodatkowe składy od PESY, z którą doszło do ugody. Lubuskie nie dostało czterech pojazdów z homologacją niemiecką z powodu braku otrzymania homologacji. Dostanie za to w 2019 roku dwa Linki do obsługi połączeń transgranicznych.

RPO Lubuskie 2020 przeznaczy 170 mln zł na modernizację linii kolejowej nr 358 Zbąszynek – Gubin na odcinku Zbąszynek – Czerwieńsk – II etap oraz rewitalizację linii kolejowej nr 203 na odcinku Krzyż – Gorzów Wielkopolski. Inwestycje w regionie współrealizować będą Przewozy Regionalne i PKP PLK S.A. PLK zajmie się infrastrukturą. PR w lubuskiem na rozwój siatki połączeń otrzymają ponad 45,5 mln zł.

Więcej o inwestycjach w województwie znajdą Państwo na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.