NaKolei.pl WiadomościPrzewozy towarowe Lotos Kolej przewiezie węgiel dla PGNiG zamiast PKP CARGO

Lotos Kolej przewiezie węgiel dla PGNiG zamiast PKP CARGO

Redakcja
Fot. Kolejowy Piotrek

PGNiG TERMIKA S.A. podpisała umowę z Lotos Kolej na wykonywanie usługi transportu kolejowego 50 000 ton węgla energetycznego do zakładu EC Siekierki w listopadzie i grudniu 2021 r. Jej wartość to 2 380 000.00 PLN netto.

Wykonawca został wybrany w trybie udzielenie zamówienia bez uprzedniej publikacji zaproszenia do ubiegania się o zamówienie w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Jak wyjaśnił zamawiający postępowanie miało na celu zapewnienie na dzień 31 grudnia 2021 roku niezbędnej ilości paliwa energetycznego (węgla) w Elektrociepłowni Siekierki. Jego wszczęcie podyktowane było brakiem właściwego poziomu realizacji przewozów węgla przez przewoźnika PKP Cargo S.A., wybranego w trybie zamówień publicznych, z którym w wyniku postępowań przetargowych PGNiG TERMIKA S.A. podpisała 3 umowy na przewóz węgla energetycznego.

Dla zachowania bezpieczeństwa zapasów węgla w EC Siekierki, PGNiG TERMIKA S.A. przeprowadziła dodatkowe postępowanie w trybie ustawy PZP na wybór wykonawców do umów ramowych. W ramach podpisanych i posiadanych dodatkowych 5 umów ramowych na przewóz węgla transportem kolejowym, zostało złożone zapytanie do pięciu wykonawców, dwa jednostkowe zapytania ofertowe (wykonawcze) na przewóz łącznie 170 000 ton węgla. Otrzymano tylko po jednej ofercie – w każdym zapytaniu i obie oferty zostały przyjęte do realizacji. Jednakże przewóz tego wolumenu nadal nie zabezpiecza zapasów węgla na właściwym poziomie w EC Siekierki. Pogłębiająca się rozbieżność pomiędzy poziomem zapasu wymaganego a zapasem bieżącym uzasadnia wszczęcie przedmiotowego postępowania i podjęcia działań dla niezwłocznego wykonania zamówienia.

PGNiG podała, że ze względów proceduralnych oraz terminy niezbędne do pozyskania przez wykonawcę zgód od właściciela infrastruktury kolejowej na transport kolejowy oraz zabezpieczenie ludzi i taboru do transportu węgla nie jest możliwe zachowanie terminów określonych dla innych trybów udzielenia zamówienia. Ponadto, ze wszystkimi wykonawcami którzy biorą udział w postępowaniach publicznych na transport węgla spółka ma zawarte umowy jednostkowe i ramowe i nie ma możliwości pozyskania nowych wykonawców z rynku, aby przeprowadzić postępowanie konkurencyjne.

Jedynym znanym na chwilę obecną podmiotem, który może podjąć się realizacji transportu 50 000 ton węgla jest Lotos Kolej sp. z o.o., która jest przewoźnikiem lokalnym świadczącym transport głownie dla Grupy Lotos i nie biorącej udziału w postępowaniach m.in. publicznych na transport węgla, jednakże w zaistniałej sytuacji w jakiej znalazła się PGNiG TERMIKA S.A. podejmie się realizacji ww. zamówienia.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności