Działania Przewozy pasażerskie

ŁKA ze specjalnym malowaniem pociągu z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej [ZDJĘCIA]

ŁKA ze specjalnym malowaniem pociągu z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej [ZDJĘCIA] Fot. Twitter/ Janusz Malinowski

Dokładnie 100 lat temu, 13 sierpnia 1920 r., rozpoczęła się Bitwa Warszawska, która zatrzymała Armię Czerwoną na przedpolach Warszawy i Lwowa. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w europejskiej historii XX w. Aby upamiętnić wkład łodzian w zwycięstwo Rzeczypospolitej Polskiej w wojnie z bolszewikami, Łódzka Kolej Aglomeracyjna wraz z oddziałem łódzkim Instytutu Pamięci Narodowej, na dworcu Łódź Fabryczna, zorganizowały uroczystą premierę pociągu „Pogonowski” oraz otwarcie wystawy pn. „Łódzkie ślady wojny polsko-bolszewickiej”. Wydarzenie objął honorowym patronatem Marszałek Województwa Łódzkiego, Grzegorz Schreiber.

Z okazji 100-rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz trwającego Roku Bitwy Warszawskiej, jeden z pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej zyskał nowy wygląd i nazwę. Podczas uroczystego chrztu nadane mu zostało imię „Pogonowski”. Grafika na pociągu przedstawia czterech związanych z naszym regionem bohaterów wojny polsko – bolszewickiej: Stefana Pogonowskiego, ks. Ignacego Skorupkę, Jana Kowalewskiego oraz Aleksandra Napiórkowskiego.  Ks. Ignacego Skorupkę, w młodości przez blisko rok pełniącego w Łodzi posługę kapłańską, przypomina ilustracja prezentująca jego bohaterską śmierć 13 sierpnia 1920 r., gdy zagrzewał do boju oddział ochotników walczących z żołnierzami Armii Czerwonej pod Ossowem. Stefana Pogonowskiego upamiętnia scena ataku dowodzonego przez niego I batalionu 28 Pułku Strzelców Kaniowskich na pozycje bolszewików pod Wólką Radzymińską 15 sierpnia 1920 r. Sam Pogonowski z powodu odniesionych ran zmarł na polu bitwy i spoczywa na łódzkim Cmentarzu Starym. Oba te zwycięskie starcia dały Polakom psychologiczną przewagę w dalszych etapach Bitwy Warszawskiej. Z kolei Aleksandra Napiórkowskiego, łódzkiego posła i działacza socjalistycznego, przypomina ilustracja jego udziału w bitwie pod Ciechanowem, gdzie 16 sierpnia 1920 r. otrzymał śmiertelną ranę z rąk przeciwnika. Jan Kowalewski ukazany został na tle rozszyfrowywanych bolszewickich depesz radiowych, których odczytanie dało Polakom wgląd w działania wroga i pozwoliło stronie polskiej przygotować skuteczną kontrofensywę przeciwko Armii Czerwonej.

Po uroczystej premierze pociągu otwarta została wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi pn. „Łódzkie ślady wojny polsko-bolszewickiej”, którą będzie można zwiedzać do końca sierpnia br. w hali zachodniej dworca. Instytut przekazał uczestnikom wydarzenia materiały edukacyjne dotyczące ww. postaci wraz z ogólnopolskim Biuletynem IPN poświęconym m. in. „Bitwie Warszawskiej”. Materiały będą również udostępnione podróżnym w pociągach ŁKA. Wydarzenie uświetnił występ artystów Łódzkiego Domu Kultury w repertuarze patriotycznym oraz udział grupy rekonstrukcyjnej „Strzelcy Kaniowscy”, która przygotowała pamiątkowe karty pocztowe prezentujące historię 28 Pułku Strzelców Kaniowskich i związane z nim postaci.

Od 13 sierpnia ŁKA „Pogonowski” będzie kursował na trasach województwa łódzkiego, a jako ŁKA Sprinter w każdy weekend do Warszawy.

W sobotę 15 sierpnia, pasażerowie łódzkiej kolei jadący do Warszawy podróż odbędą  okazjonalnym ŁKA Sprinterem składającym się z trzech spiętych pociągów – „Pogonowski”, „Marszałek” i „100-lecie województwa łódzkiego”. Pociąg odjedzie z Łodzi Fabrycznej o godzinie 9:57, wjedzie do Warszawy Centralnej o godzinie 11:10. Około godziny 11:20 będzie można go zobaczyć podczas przejazdu mostem średnicowym w Warszawie.

Fot. Twitter/ Tobiasz Bocheński
Fot. Twitter / Tobiasz Bocheński