Bez kategorii

Lepszy dojazd do portu Szczecin – Świnoujście

Lepszy dojazd do portu Szczecin – Świnoujście Fot. Ministerstwo Rozwoju

Ponad 600 mln zł zostanie wydane na poprawienie dostępu kolei do zespołu portów morskich Szczecin – Świnoujściu.

 

Koszt inwestycji to około 628 mln zł, z czego dofinansowanie unijne z programu Łącząc Europę (Connecting Europe Facility – CEF) to około 544 mln zł. Zadanie ma zostać wykonane do końca 2020 roku. Umowa w tej sprawie została podpisana w Szczecinie.

I obejmuje ono modernizację systemu sterowania ruchem kolejowym w Szczecinie i Świnoujściu; przebudowę dwóch wiaduktów kolejowych oraz mostu na linii kolejowej nr 990, modernizację 32 km linii kolejowych nr 273, 855, 990, 991, 992, 994, 996, 401, w tym przebudowę lub modernizację 160 km torów kolejowych, elektryfikację na odcinku około 4 km linii kolejowych nr 990 i 996.

Projekt zlokalizowany będzie w korytarzu transportowym Bałtyk – Adriatyk i ma na celu podniesienie zdolności przeładunkowej portów w Szczecinie i Świnoujściu, bo składy zwiększą prędkość i będą mogły być dłuższe – do 740 metrów. – To kolejny krok ku poprawie konkurencyjności portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu, a przez to podniesienie ich rangi w międzynarodowej sieci transportowej, co ma bezpośrednie przełożenie na rozwój gospodarczy kraju. Inwestycje w infrastrukturę portową oraz infrastrukturę dostępu do portów od strony morza i lądu umożliwiają ich rozwój, przyciągając do polskich portów morskich przedsiębiorców prywatnych, także zagranicznych – stwierdził wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. – Dzięki inwestycji do portów będą mogły dojeżdżać pełne transporty kolejowe, czyli składy o długości do 740 metrów. To w tej chwili staje się standardem w UE i my chcemy już dostosować tę infrastrukturę transportową do takich przewozów – zaznaczył wiceminister Kwieciński. I dodał: Pomorze Zachodnie było zapomniane przez ostatnie lata, jeśli chodzi o inwestycje, w tej chwili naprawiamy te zapóźnienia.