NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie LEO Express chce wrócić na trasę Wrocław – Praga. Czesi złożyli do UTK wniosek o otwarty dostęp

LEO Express chce wrócić na trasę Wrocław – Praga. Czesi złożyli do UTK wniosek o otwarty dostęp

Redakcja
Fot. Ilostan Pojazdów Trakcyjnych / Ficek

Do Urzędu Transportu Kolejowego wpłynął wniosek Leo Expressu, który planuje uruchomić pociągi na trasie Praga – Wrocław – Praga. Będzie to powrót połączenia, ponieważ w przeszłości przewoźnik obsługiwał taką trasę.

24 listopada 2022 r. do Urzędu Transportu Kolejowego wpłynął wniosek Leo Express w sprawie uruchomienia pasażerskiego połączenia komercyjnego na trasie Praha hl.n. – Wrocław Główny – Praha hl.n.

LEO Express obsługiwał weekendowe połączenie w tej relacji od grudnia 2019 roku, cieszyło się ono dużym zainteresowaniem podróżnych jednak nie na długo. Chwilę później w naszym regionie wybuchła pandemia, rozpoczęły się zamknięcia granic, lockdowny i tym samym ograniczeniu w realizacji przewozów. Przewoźnik ostatecznie zamroził połączenie i do dzisiaj nie przywrócił ruchu na trasie, mimo to że przewoźnik cały czas posiada obowiązującą decyzję Prezesa UTK dot. otwartego dostępu na trasie Praga – Wrocław, która jest ważna jeszcze do grudnia 2024 roku.

W nowym wniosku, przewoźnik zadeklarował chęć realizowania nowej usługi przewozu osób codziennie, w wymiarze 4 par pociągów, w terminie od 15 grudnia 2024 r. do 15 grudnia 2029 r. Teraz UTK będzie rozpatrywać wniosek przewoźnika.

Termin na wniesienie wniosków o przeprowadzenie badania równowagi ekonomicznej wynosi jeden miesiąc i rozpoczyna swój bieg, w każdym przypadku indywidualnie, od momentu doręczenia podmiotom uprawnionym jawnej wersji powiadomienia – informuje UTK.

W założeniu, połączenie miałoby być obsługiwane przez Flirty od Stadlera.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności