Kolej na świecie Przewozy pasażerskie

Koronawirus wśród maszynistów na Słowacji. Nie ma kto prowadzić pociągi

Koronawirus wśród maszynistów na Słowacji. Nie ma kto prowadzić pociągi Fot. ZSSK

Ze względu na rosnącą liczbę pracowników kolei zakażonych koronawirusem od dzisiaj połączenia kolejowe na Słowacji zostały zredukowane. Jednocześnie tamtejsze Ministerstwo Transportu przygotowuje się na jeszcze większe braki kadrowe w spółkach kolejowych.

Do tej pory brakuje nam 235 maszynistów i 175 konduktorów. Musimy zareagować w tej sprawie. Przygotowujemy się również na możliwość czasowego odwołania pociągów na niektórych niedostatecznie wykorzystywanych liniach. Wierzę jednak, że tak się nie stanie. Wszystkim, którzy chorują na COVID-19, życzę szybkiego powrotu do zdrowia – Powiedział minister transportu i budownictwa Andrej Doležal.

Największy problem dotyczy pracowników, którzy swoje służby spełaniali na terenie powiatów Nitra, Nové Zámky, Senec i Galanta. Ale liczba zarażonych, bądź przebywających na kwarantannie rośnie również w innych regionach. Z tego powodu Ministerstwo Transportu prosi podróżnych o wyrozumiałość.

Od dzisiaj, 12 stycznia 2021 roku 28 pociągów zostało czasowo odwołanych w dni robocze. Są to wszystkie pociągi pasażerskie na linii Senec – Veľký Biel – Bernolákovo – Ivanka pri Dunaji – Bratislava Vajnory – Bratislava predmestie – Bratislava Nové Mesto – Bratislava Petržalka a späť, jedno poranne połączenie z Nových Zámkov do Petržalky, oraz poranny pociąg z Galanty do Petržalky i wieczorne połączenie Petržalky do Galanty.

Szukając wyjścia z trudnej sytuacji, zarządzono o odwołaniu połączeń o najniższej częstotliwości pasażerskiej, która w niektórych przypadkach nie sięgała nawet 10% pojemności pociągu. Słowackie Ministerstwo Transportu szacuje, że w najbliższym czasie okoliczności ulegną pogorszeni, co oznaczać będzie, że wprowadzone zostaną kolejne ograniczenia w siatce połączeń.

tekst alternatywny