NaKolei.pl WiadomościTabor Koreańskie tramwaje dla Warszawy przypłynęły do Gdyni. Trwa ich rozładunek

Koreańskie tramwaje dla Warszawy przypłynęły do Gdyni. Trwa ich rozładunek

Adrian Izydorek
Fot. Trojmiasto.pl

Pierwsze tramwaje od Hyundaia przypłynęły do gdyńskiego portu. Własnie trwa rozładunek dwóch jednostek, a za niedługo znajdą się w Warszawie, gdzie rozpoczną się testy homologacyjne.

Na początku maja br. Tramwaje Warszawskie informowały, że dwa nowe tramwaje Hyundaia Rotem dla Warszawy przeszły testy w Korei. Tym samym pierwsze dwa tramwaje zostały załadowane na statek, dotarły do Gdyni 20 czerwca, a dzisiaj w końcu udało się je rozładować. Według ustaleń, w te wakacje rozpoczną się testy homologacyjne, a z pasażerami mają pojechać już jesienią tego roku.

Nowe tramwaje są specjalną konstrukcją „szytą na miarę” dla Warszawy – z całkowicie płaską podłogą i skrętnymi wózkami. W odróżnieniu od obecnie używanych tramwajów, w nowych wagonach przedni i ostatni wózek będzie tzw. wózkiem obrotowym. Pozwoli to na ograniczenie zużycia szyn, a także zapewni cichszą jazdę na łukach. Do stolicy trafią trzy rodzaje pojazdów szynowych, o różnej długości, w wersji jednokierunkowej i dwukierunkowej. Będą to najdłuższe tramwaje w stolicy. Ich długość to prawie 33 metry, czyli aż 2,5 metra więcej niż najpopularniejsze w stolicy tramwaje niskopodłogowe. W każdym długim tramwaju będzie mogło podróżować nawet 240 osób.

Jak podają Tramwaje Warszawskie, 60 procent komponentów w nowych tramwajach dla stolicy pochodzi z Polski i Unii Europejskiej. Cały osprzęt energoelektroniczny powstaje w Warszawie i dostarcza go firma Medcom, która współpracuje ze światowymi producentami taboru szynowego. Z innej polskiej firmy mającej siedzibę w Warszawie – ATM – pochodzą rejestratory parametrów jazdy. Z kolei, fotele dla motorniczych, skomplikowane konstrukcje ze sterowaniem pneumatycznym, dostarcza śląska firma Damiro.

 

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności