Działania Kadry i ludzie

Konkurs CPK Innowacje rozstrzygnięty

Konkurs CPK Innowacje rozstrzygnięty Fot. Ministerstwo Infrastruktury

Aplikacja „Airport City Kompass”, powierzchnie fotokatalityczne do usuwania zanieczyszczeń oraz ułatwienia infrastrukturalne dla osób z niepełnosprawnościami to kilka z pomysłów zgłoszonych w konkursie „CPK Innowacje”, ogłoszonym przez wiceministra infrastruktury, pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcina Horałę.

W czerwcu 2020 r. kapituła konkursu zdecydowała o nagrodzeniu trzech osób – studentów Politechniki Poznańskiej, Politechniki Rzeszowskiej oraz Polskiej Akademii Nauk. Nagrody wręczono laureatom 29 lipca 2020 r. w Warszawie.

Konkurs miał na celu wyłonienie rozwiązań związanych z realizacją programu CPK w obszarach inteligentnych systemów transportowych, smart city, multimodalności oraz innowacji środowiskowych i społecznych.

Centralny Port Komunikacyjny potrzebuje innowacji jak samolot paliwa. Naszą ideą jest stworzenie najbardziej nowoczesnego lotniska na świecie, stąd inicjatywa ogłoszenia konkursu wśród młodych ludzi, którzy mają świetne pomysły i znają najnowsze trendy – powiedział wiceminister Marcin Horała.

Nagroda w kategorii „Smart City” trafiła do Agnieszki Chaber za projekt aplikacji z inteligentnym systemem pomocy pasażerom „AirPort City Kompass”. Głównymi funkcjami aplikacji będą: wyszukiwarka miejsc parkingowych, nawigacja umożliwiająca dotarcie do np. punktu gastronomicznego, toalet, bramek odpraw czy na właściwy peron.

Nagrodę w kategorii „Innowacje Środowiskowe” przyznano Alexandrze Dobosz za pomysł wykorzystania najnowszych osiągnięć inżynierii materiałowej przy budowie infrastruktury drogowej i kolejowej powstającej w ramach CPK. To np.: powierzchnie fotokatalityczne do usuwania zanieczyszczeń, innowacyjne podkłady kolejowe, nowe stale bainityczne na szyny kolejowe.

Wyróżnienie w kategorii „Innowacje Społeczne” otrzymał Krzysztof Lingo za pomysły z pogranicza multimedialności i innowacji społecznych, które usprawniałyby komunikację wewnątrz CPK i miałyby również pozytywny wpływ na społeczeństwo. Projekt zakłada m.in. wprowadzenie platform intermodalnych, które przewozić będą samochody, cysterny i kontenery.

Fot. Ministerstwo Infrastruktury