Przewozy pasażerskie Tabor
Partnerzy działu

Komplet Impulsów dla Pomorza [ZDJĘCIA]

Komplet Impulsów dla Pomorza [ZDJĘCIA] Fot. Newag

Newag zakończył realizację zamówienia na dostawę 10 ezt-ów dla województwa pomorskiego. Wszystkie zamówione składy zostały przekazane.

Pięcioczłonowe pociągi nabył samorząd województwa, są eksploatowane przez POLREGIO. Obsługują przede wszystkim ciąg Słupsk – Trójmiasto – Elbląg. W przyszłości, po elektryfikacji, mają zostać skierowane na linie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Newag poinformował, że pojazdy są u przewoźnika pół roku przed wyznaczonym terminem.

Wszystkie kupione przez województwo pomorskie ezt-y to pojazdy niskopodłogowe z jednoprzestrzennym wnętrzem, wyposażone m.in. w: pełny monitoring wnętrza, klimatyzację, ogrzewanie z automatyczną regulacją i nowoczesny system informacji pasażerskiej, wi-fi i defibrylator. Niska podłoga umożliwia łatwe wsiadanie i wysiadanie. Wnętrze zostanie dostosowane do przewozu osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

Maksymalna prędkość Impulsów to 160 km/h. Skład mieści ponad 500 osób, w tym 225 na miejscach siedzących Na pokład można zabrać 20 rowerów.

Początkowo zamówienie obejmowało 5 pociągów. Pozyskane środki finansowe umożliwiły zakup, w ramach opcji, kolejnych 5 jednostek. W lipcu 2018 r. Zarząd Województwa Pomorskiego podpisał z firma Newag z Nowego Sącza umowę na dostawę pięciu fabrycznie nowych pociągów elektrycznych. W umowie był zapis, że w przypadku uzyskania dodatkowych środków finansowych zamówienie może zostać rozszerzone o kolejne pojazdy. Tak też się stało.

Impulsy to obecnie najnowocześniejsze pociągi eksploatowane na Pomorzu. Dzięki zakupom można było wycofać z ruchu część niezmodernizowanych EN57. Wartość całego kontraktu to 246 mln zł.

Fot. Newag
Fot. Newag
Fot. Newag
Fot. Newag

 Kongres590