Infrastruktura
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

Kolejny etap prac na CMK – przebudują stację węzłową w Idzikowicach

Kolejny etap prac na CMK – przebudują stację węzłową w Idzikowicach Fot. PKP PLK

Stacja węzłowa w Idzikowicach na CMK do modernizacji. PLK ogłosiły przetarg na przeprowadzenie prac. Inwestycja to koszt ok. 120 mln zł.

Po prowadzonych pracach na odcinku Idzikowice – Włoszczowa/Knapówka przyszedł czas na kolejny etap – modernizację stacji węzłowej w Idzikowicach na Centralnej Magistrali Kolejowej. Prace na CMK to 5 projektów inwestycyjnych, których wartość wynosi 162 mln zł. Remont stacji to koszt ok. 120 mln zł. Prace będą prowadzone od 2018 do 2020 roku.

Przetarg na modernizację został już ogłoszony. Na CMK wybudowano już posterunek Pilichowice, modernizowane są stacje: Olszamowice i Włoszczowa Północ oraz wymieniana jest sieć trakcyjna na szlakach: Idzikowice – Opoczno Południe oraz Opoczno Południe – Olszamowice. Do końca 2017 roku działania te mają zwiększyć przepustowość pociągów, a stacja w Idzikowicach ma spełniać wymogi dla postoju i ruchu pojazdów jeżdżących 200 km/h.

Jakie działania obejmuje inwestycja? Będzie to m.in. przebudowa torów i wymiana sieci trakcyjnej o łącznej długości ok. 12 km, zabudowa komputerowych urządzeń sterowania i 40 nowych rozjazdów, w tym 12 rozjazdów dostosowanych do dużych prędkości (max. 250 km/h).  Prace w Idzikowicach będą realizowane w systemie „projektuj i buduj” za środki budżetowe w ramach większego projektu pn. „Modernizacja linii kolejowej nr 4 – Centralna Magistrala Kolejowa etap II”.