NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura Kolejny dworzec na Mazowszu do modernizacji

Kolejny dworzec na Mazowszu do modernizacji

Redakcja
Fot. PKP S.A.

Bezpieczny, funkcjonalny i bardziej komfortowy – taki będzie dworzec w Milanówku po zakończeniu przebudowy. PKP S.A. ogłosiły przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych.

Dzięki inwestycji PKP S.A. obecny budynek dworca w Milanówku zyska zupełnie nowy wygląd. Obiekt zostanie rozbudowany, dzięki czemu zwiększy się powierzchnia przeznaczona dla podróżnych. Nową część, którą zaplanowano od strony frontowej, charakteryzować będzie przeszklona ściana wykończona białą attyką z artystycznym wzorem, nawiązującym również do wykończenia sufitów wewnątrz obiektu. Historyczna część dworca zyska nową stolarkę okienną i drzwiową oraz nową posadzkę.

W ramach przebudowy zaplanowano zmianę aranżacji powierzchni wewnątrz historycznego budynku. W holu, pełniącym funkcję przestrzeni do obsługi podróżnych, znajdą się toalety oraz pomieszczenie na kasę biletową. Natomiast w nowej, dobudowanej części dworca zaprojektowano niewielką poczekalnię dla podróżnych z wydzieloną przestrzenią przeznaczoną pod komercję. W zmodernizowanym budynku pojawią się gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej. Planowany jest również montaż ogólnodostępnej sieci bezprzewodowej.

Na zewnątrz dworca zaprojektowano kilkanaście stojaków rowerowych. Uporządkowane zostaną tereny zielone oraz pojawią się nowe, ozdobne nasadzenia.

Centrum społeczności lokalnej

Ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy przebudowy dworca w Milanówku to kolejny element przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. Mieszkańcy kolejnego miasta w obrębie aglomeracji warszawskiej zyskają dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowany budynek dworca stanie się ważnym centrum społeczności lokalnej i ułatwi pasażerom powiatu grodziskiego podróżowanie koleją do Warszawy. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – powiedział Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Milanówek jest jednym z 38 mazowieckich dworców, które PKP S.A. zamierzają przebudować lub wybudować od podstaw w ramach szerokiego programu inwestycyjnego. Jak dotąd ze zmodernizowanych obiektów w tym województwie korzystają już mieszkańcy i podróżni Pruszkowa i Mrozów. Już niebawem grupa ta powiększy się o kolejne nowoczesne i estetyczne budynki, które zagwarantują pasażerom wyższy komfort podróży – mówi Maciej Małecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Kolejny dworzec na Mazowszu przejdzie gruntowną renowację i zostanie dostosowany do potrzeb wszystkich podróżnych. Obiekt w Milanówku zyska nowy wygląd, zwiększy się komfort i bezpieczeństwo pasażerów, w tym osób z niepełnosprawnościami – powiedział Waldemar Buda, Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Przebudowa dworca w Milanówku to kolejna inwestycja PKP S.A. prowadzona w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Jest ona częścią większego projektu unijnego, w skład którego wchodzi między innymi niedawno rozpoczęta budowa nowego dworca w Kornelinie koło Sochaczewa, a także inne inwestycje będące obecnie na etapie opracowania dokumentacji projektowej – mówi Ireneusz Maślany, Członek Zarządu PKP S.A.

Usprawnienia oraz bezpieczeństwo

Dworzec w Milanówku zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Z szeregu usprawnień warto wspomnieć m.in. o ścieżkach prowadzących, tablicach dotykowych, oznaczeniach w alfabecie Braille`a dla osób niewidomych i niedowidzących oraz toaletach przystosowanych dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Na dworcu po przebudowie będzie również bezpieczniej. Planowane jest wykonanie nowych instalacji w budynku oraz montaż nowoczesnych systemów, takich jak monitoring, kontrola dostępu czy sygnalizacja włamania i napadu. Za optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody na dworcu będzie odpowiadał system BMS (Building Management System), sterujący pracą wszystkich instalacji i urządzeń na dworcu.

Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest na koniec tego roku, a zakończenie inwestycji na koniec 2022 roku. Zadanie będzie realizowane z dofinansowaniem ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Termin składania ofert w przetargu na wybór wykonawcy prac budowlanych mija 22 lipca bieżącego roku.

Fot. PKP S.A.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności