Kolej na świecie Przewozy pasażerskie

Koleje Ukraińskie: Terminale mobilne są drogie, wybieramy tańsze smartfony

Koleje Ukraińskie: Terminale mobilne są drogie, wybieramy tańsze smartfony Fot. Shotam.info

Koleje Ukraińskie pracują nad stworzeniem aplikacji mobilnej dla pasażerów, która ułatwi zakup biletów na pociągi. Co więcej, równocześnie chcą wprowadzić podobną aplikację dla drużyn konduktorskich, a za jej pomocą smartfony mają zastąpić obecnie używane terminale mobilne.

Dążymy do jak największej cyfryzacji wszystkich naszych usług. Obecnie pracujemy nad stworzeniem nowej aplikacji do zakupu biletów. Z jego pomocą pasażer wygodnie kupi bilety kolejowe i usługi z nimi związane poprzez aplikację z której – powiedział Wołodymyr Reznik, Dyrektor ds. Technologii Informacyjnych Kolei Ukraińskich.

Aplikacja ma pozwalać na zakup biletów zarówno normalnych, jak i ulgowych. Ma być dostępna zarówno na smartfony z systemem Android, jak i iOS. Co więcej, Koleje Ukraińskie planują wprowadzić podobną aplikację dla drużyn konduktorskich. Ma ona zastąpić obecnie stosowane mobilne terminale.

Zwykły smartfon pozwala odczytać kod QR, który potwierdza legalność biletu i kontroluje pasażerów pociągu. Jednocześnie zwykły smartfon jest wielokrotnie tańszy od mobilnych terminali do kontroli dokumentów, które są obecnie używane w pociągach. Odpowiednia aplikacja mobilna na system operacyjny Android została już opracowana do walidacji e-biletów, które są obecnie testowane pod kątem ich rzeczywistego wykorzystania – powiedział Wołodymyr Reznik, Dyrektor UZ.

Na Ukrainie widoczny jest rosnący trend zakupu biletów on-line. Od początku roku przez internet zakupiono 2 mln biletów, co stanowi 74% wszystkich nabytych biletów w tym czasie.

Założenia aplikacji dla pasażęra są jasne: Kupimy i zwrócimy bilety, zamówimy jedzenie z wagonu restauracyjnego, dowiemy się z jakiego peronu odjeżdża nas pociąg oraz będziemy mieli dostęp do rozkładu jazdy i informacji o opóźnieniach .