VII Kongres Rozwoju Kolei
Kolej na świecie Przewozy pasażerskie

Koleje Ukraińskie rozmawiają z PKP Intercity o przywróceniu połączeń międzynarodowych

Koleje Ukraińskie rozmawiają z PKP Intercity o przywróceniu połączeń międzynarodowych Ukraiński EZT HRCS2, który swego czasu kursował w relacji Przemyśl - Kijów. Fot. Чуваев Николай (ilustracyjne)

Koleje Ukraińskie w czerwcu zamierzają wznowić międzynarodowy ruch pasażerski do Węgier i Austrii. Dodatkowo, trwają rozmowy z PKP Intercity w celu przywrócenia połączeń międzynarodowych.

Sytuacja związana z koronawirusem w Polsce, jak i krajach sąsiednich stopniowo normalizuje się. Powstaje więc ogólnopaństwowa debata dot. reaktywacji międzynarodowych połączeń kolejowych.

Obecnie na Ukrainie i w krajach sąsiednich następuje stabilizacja sytuacji z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Umożliwia to negocjowanie z administracjami kolejowymi krajów sąsiednich w sprawie wznowienia tras międzynarodowych. W ubiegłym tygodniu skontrolowano stan gotowości infrastruktury na zachodzie. Tutaj rozpoczęliśmy szereg projektów i prac. Mogę więc z całą pewnością powiedzieć, że Ukrzaliznycja jest gotowa do wznowienia połączeń międzynarodowych – powiedział Prezes Zarządu Kolei Ukraińskich, Ivan Yuryk.

Koleje Ukraińskie otrzymały zgodę na realizację przewozów już od czerwca br. na trasie Kijów – Wiedeń. Planowana jest również reaktywacja pociągów kursujących na krótkiej trasie Czop – Záhony. Jak poinformował Prezes Zarządu UZ, przedsiębiorstwo ma wzmocnić kontrolę dot. przestrzegania środków bezpieczeństwa.

Po licznych negocjacjach wreszcie osiągnięto porozumienia, które przywrócą połączenie kolejowe z Austrią i Węgrami. I nie zatrzymujemy się na tym, co udało nam się osiągnąć, i kontynuujemy negocjacje z PKP Intercity, aby przywrócić szybkie połączenia między państwami. Plany firmy to rozszerzenie sieci połączeń międzynarodowych – napisał Prezes Zarządu Ivan Yuryk.