Wydarzenia

Koleje Mazowieckie kontra PKP Intercity – spór o honorowanie biletów

Koleje Mazowieckie kontra PKP Intercity – spór o honorowanie biletów

Sypią się mandaty na uczciwych podróżnych, bo mimo podpisanej umowy o wzajemnym honorowaniu biletów, Koleje Mazowieckie przestały uznawać bilety PKP Intercity na odcinku Warszawa–Skierniewice. KM tłumaczą, że chodzi o typy biletów, które nie są objęte umową, bo nie zawarto ich w taryfie przewozowej drugiego przewoźnika. PKP Intercity nie zgadza się z tym tłumaczeniem i zapewnia, że zapłaci za mandaty pasażerów.

W związku z remontem na trasie Warszawa Wschodnia-Skierniewice, Koleje Mazowieckie podpisały ze spółką PKP Intercity umowę, na mocy której przewoźnicy będą wzajemnie honorować swoje bilety. Umowę zawarto w grudniu ubiegłego roku. Jednak w połowie czerwca na pasażerów podróżujących Kolejami Mazowieckimi z biletami PKP IC zaczęły sypać się mandaty…

Od połowy czerwca koleje Mazowieckie przestały honorować bilety PKP IC na trasie Skierniewice-Warszawa Wschodnia. Osoby, które otrzymają mandat, mają zgłaszać się do PKP IC po zwrot różnicy – informuje jeden z podróżnych. Remonty na tej trasie mają trwać do końca roku, więc płacenie przez ten czas mandatów podróżnych przez PKP to kuriozalna sytuacja.

Około dwóch tygodni temu zaczęliśmy otrzymywać sygnały, że nasze bilety nie są honorowane. Poprosiliśmy Koleje Mazowieckie o komentarz w tej sprawie. Przewoźnik stwierdził, że zawarta umowa nie obejmuje całej naszej oferty. Oczywiście nie zgodziliśmy się z tym stanowiskiem – powiedziała Beata Czemerajda z biura prasowego PKP Intercity.

Czemerajda deklaruje, że trwają intensywne rozmowy w tej sprawie. Zapewniła, że wszystko idzie w dobrym kierunku, ale nie udało się jeszcze dojść do porozumienia.

Zgodnie z umową, Koleje Mazowieckie honorują bilety PKP IC, które są ujęte w taryfie przewozowej tego przewoźnika, natomiast dwóch typów biletów tam nie ma. Chodzi o rodzaje biletów promocyjnych – „Łódzki” i „Łódzki City”. Te dwa typy biletów nie są ujęte w taryfie przewozowej PKP Intercity, więc tych biletów nie honorujemy – wyjaśniała Donata Nowakowska, rzecznik Kolei Mazowieckich.

Jak dodała, PKP IC złożyło już do KM wniosek o aneks do umowy, by honorować wszystkie typy biletów. – Zarząd KM podejmie decyzję w tej sprawie na najbliższym posiedzeniu zarządu – poinformowała Nowakowska.

Co w tym czasie mają zrobić pasażerowie Kolei Mazowieckich, na których zostanie nałożona kara finansowa mimo posiadania biletu PKP IC? Jeśli pasażer dostanie mandat, może złożyć reklamację do PKP IC. Wówczas przewoźnik uiści karę finansową nałożoną na pasażera – zapewniła Czemerajda .

źródło:tvp.pl