Kolej na świecie Prawo i przetargi Tabor

Koleje Czeskie anulowały przetarg na dostawę 60 SZT. Oferty złożyła Pesa i Newag

Koleje Czeskie anulowały przetarg na dostawę 60 SZT. Oferty złożyła Pesa i Newag Fot. Ceske Drahy

Pasażerowie z Czech będą jeszcze musieli poczekać na nowe spalinowe pociągi. Koleje Czeskie anulowały duży przetarg na dostawę 60 jednostek spalinowych zespołów trakcyjnych.

České dráhy anulowały przetarg na dostawę 60 jednostek SZT. Przyczyną jest zbyt wysoka cena złożonych ofert. Oferty złożył hiszpański CAF oraz dwie polskie firmy: Pesa Bydgoszcz oraz Newag. Czeski przewoźnik na zakup nowego taboru planował przeznaczyć 5,1 miliarda koron. Przewoźnik nie przedstawił cen zaproponowanych przez producentów, ale można domyśleć się, że były one sporo ponad budżet przewoźnika.

 

 

Trzy oferty są ekonomicznie nie do przyjęcia dla zamawiającego, ponieważ cena oferty przekroczyła limit finansowy zamawiającego- poinformowały Koleje Czeskie.

Przetarg został ogłoszony w sierpniu 2018 roku. Dotyczył 60 niskopodłogowych spalinowych zespołów trakcyjnych, z miejscami siedzącymi dla 120 osób, spełniających aktualne normy emisji spalin.

Czeskie media zwracają uwagę na problem, że odwołanie przetargu będzie miało wpływ na opóźnienia w planach modernizacji pociągów na czeskich liniach niezelektryfikowanych. Ostatnim zakupem spalinówek przez czeskiego przewoźnika był kontrakt z 2011 roku, który został podpisany z Pesą na dostawę 31 Linków.