Strona główna » Wiadomości » Koleją po całej Francji za 49 euro miesięcznie

Koleją po całej Francji za 49 euro miesięcznie

Redakcja
Fot. https://www.sudouest.fr

Rząd Francji podjął decyzję o wprowadzeniu karty pass rail, umożliwiającej młodym ludziom nieograniczone podróże kolejowe. Projekt ten, po serii negocjacji z regionalnymi władzami, zostanie zrealizowany w okresie letnim, oferując młodzieży w wieku do 27 lat możliwość taniego podróżowania po kraju.

Geneza projektu

Inicjatywa wprowadzenia pass rail nabrała kształtu po deklaracji prezydenta Emmanuela Macrona o potrzebie stworzenia systemu podobnego do tego, który funkcjonuje w Niemczech.

Minister Transportu, Patrice Vergriete, zapowiedział, że oferta będzie dostępna dla osób poniżej 27 roku życia za cenę 49 euro miesięcznie, umożliwiając korzystanie z sieci TER i Intercités, z wyjątkiem pociągów TGV.

Proces wprowadzania

Realizacja pass rail wymagała intensywnych negocjacji z władzami regionalnymi, które ostatecznie zaakceptowały projekt.

Rząd zobowiązał się pokryć 80% kosztów, pozostawiając regionom pokrycie pozostałych 20%.

System ma zostać uruchomiony w lipcu i sierpniu, skierowany wyłącznie do młodych ludzi.

Odpowiedzi i zastrzeżenia

Mimo zatwierdzenia projektu przez wszystkie regiony, pojawiły się głosy krytyki dotyczące finansowania i równego rozłożenia obciążeń finansowych.

Zastrzeżenia dotyczyły również wyłączenia z programu regionu Île-de-France, co wywołało dyskusję na temat równowagi między interesami lokalnymi a potrzebami na poziomie krajowym.

Pass rail dla młodych to inicjatywa mająca na celu ułatwienie dostępu do zrównoważonych środków transportu oraz promocję mobilności wśród młodzieży.

Projekt, który rozpocznie się tego lata, będzie ważnym testem dla przyszłych działań w dziedzinie transportu publicznego we Francji.

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x