Infrastruktura Przewozy towarowe Wiadomości
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

Jest zgoda UOKiK na budowę nowego terminalu w Emilianowie

Jest zgoda UOKiK na budowę nowego terminalu w Emilianowie Fot. KOWR

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na budowę nowego terminalu przeładunkowego w Emilianowie. Budowę teraz musi zatwierdzić Komisja Europejska.

Jak informowaliśmy na łamach naszego portalu, do UOKiK wpłynął wniosek dotyczący wyrażenia zgody na utworzenie Terminala Intermodalnego Bydgoszcz Emilianowo. Wniosek złożył Bydgoski Park Przemysłowo – Technologiczny, PKP oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

Aby zrealizować cel budowy nowego terminalu powstała spółka celowa Terminal Intermodalny Bydgoszcz Emilianowo.

Na razie niewielka stacja kolejowa, ale w przyszłości ma stać się ważnym węzłem przeładunkowym. – Chodzi o rozwój całego regionu, chodzi o to, by generować nowe miejsca pracy, by otworzyć nowe możliwości – powiedział Leszek Latosiński, sekretarz gminy Nowa Wieś Wielka.

Terminal w Emilianowie ma pełnić rolę tzw. portu suchego i być zapleczem dla portu zbożowego m.in. w Gdyni. Do takiego terminala docierałyby kontenery np. drogą kołową i byłyby dalej dystrybuowane np. koleją do portu morskiego. Obiekt ma powstać na obszarze około 5 ha. W ramach prac wybudowany zostanie terminal wraz z niezbędnym zapleczem.

Obecnie UOKiK wyraził zgodę na budowę nowego terminalu, który miałby powstać w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Na realizację tego przedsięwzięcia potrzebna jest jeszcze zgoda Komisji Europejskiej.

Dla PKP CARGO transport towarów rolno-spożywczych jest ważnym segmentem działalności. Spółka posiada ponad 200 nowoczesnych wagonów samowyładowczych typu TALNS do przewozu zbóż, pasz i innych towarów sypkich. Wagony te wyposażone w dwie komory załadunkowe z uchylanym dachem. W 2019 roku transport drewna i płodów rolnych to około 4% przewozów PKP CARGO.

Źródło: TVP3 Bydgoszcz, NaKolei.pl