NaKolei.pl WiadomościPrzewozy pasażerskie Jednak będą wagony rowerowe w KD! „Sezon rozpoczniemy na przełomie czerwca i lipca”

Jednak będą wagony rowerowe w KD! „Sezon rozpoczniemy na przełomie czerwca i lipca”

Redakcja
Fot. Damian Stawikowski

Jednak Koleje Dolnośląskie wysyłają na przegląd 5. poziomu wagony rowerowe, które nabyły od PKP CARGO. Prezes KD zapowiada, że wagony swoją premierę będą miały już na przełomie czerwca i lipca.

W ubiegłym roku Koleje Dolnośląskie zakupiły od PKP CARGO pięć wagonów przeznaczonych do wyłącznego przewozu rowerów. Wszystkie po gruntownym przeglądzie specjalistycznym (P5) mają wyjechać na trasy na przełomie czerwca i lipca.

A jednak! Zapowiadaliśmy, że wagon rowerowy będzie miał premierę w tym sezonie i słowa dotrzymujemy. Dziś rano skład z dwoma pierwszymi wagonami Gbs wyruszył z Legnicy do Oleśnicy, gdzie firma Sarkom Środki Transportu Kolejowego sp. z o. o. przeprowadzi przegląd P5 obu pojazdów – poinformował Prezes Kolei Dolnośląskich, Damian Stawikowski.
Jak zapowiada Prezes KD, prace potrwają miesiąc.

Sezon letni rozpoczniemy na przełomie czerwca i lipca na trasie Wrocław Główny – Sobótka Zachodnia i dalej do Świdnicy. W tym roku, pilotażowo, tylko ten kierunek, ale rozładunek rowerów będzie możliwy zarówno w Sobótce, jak i w Świdnicy – zapowiedział Stawikowski.

Każdy wagon będzie w stanie pomieścić 38 rowerów, a zestawiony będzie w skład z pojazdami SA134 SA135 i SA106. Na zakup wspomnianego taboru KD przeznaczyło 195 tys. zł brutto.

To rozwiązanie wymaga stosunkowo niedużych nakładów finansowych, a wydatnie zwiększy komfort pasażerów. Pokazują to przykłady z Austrii czy Czech, gdzie podobna oferta funkcjonuje z powodzeniem od lat – podkreślał Wojciech Zdanowski, Wiceprezes Zarządu Kolei Dolnośląskich. – Biorąc pod uwagę specyfikę naszego regionu, gdzie infrastruktura rowerowa jest stale unowocześniana i rozbudowywana, zakup i modernizacja wagonów cargo jest naturalną konsekwencją działań, wynikającą z potrzeb naszych pasażerów.

Urząd Transportu Kolejowego pozytywnie zaopiniował pomysł wprowadzenia wagonów rowerowych w taborze KD. Nowe składy będą obsługiwane przez wzmocnione kadrowo drużyny konduktorskie, natomiast konkretne zasady załadunku i rozładunku zostaną przedstawione podróżnym po przeprowadzeniu analiz bezpieczeństwa.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności