Debaty Przewozy towarowe Wiadomości

Jaka rola kolei w transporcie towarów? Adamczyk: “Istotnym tematem jest transkaspijski korytarz transportowy”

Jaka rola kolei w transporcie towarów? Adamczyk: “Istotnym tematem jest transkaspijski korytarz transportowy” Fot. PKP LHS

Spółka PKP LHS wzięła udział w I Kongresie Rozwoju Kolei, który odbył się na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie. Wydarzenie otworzył Prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki, który zapowiedział przeznaczenie 100 mld złotych na rozwój kolei.

Uczestnicy debaty „Kolej na ekspansję” podkreślili rolę kolei w transporcie towarów, nie tylko w Polsce, ale również na terenie Międzymorza oraz na trasie Azja-Europa.

Istotnym tematem jest transkaspijski korytarz transportowy, który rozwija PKP LHS. Jest on bardzo ważny nie tylko dla połączenia z Kazachstanem, ale również dalej z Chinami – powiedział Andrzej Adamczyk, minister Infrastruktury.

Prezes Zarządu PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa, Zbigniew Tracichleb zaprezentował założenia rozwoju korytarza TMTM oraz realizowane przez spółkę inwestycje, które pozwolą zwiększyć jej przepustowość.

Nasi chińscy partnerzy zamierzają uruchomić trzeci terminal w Polsce dla przewozów kontenerowych i wskazali właśnie Sławków, gdzie może docierać nawet 1000 pociągów kontenerowych rocznie, co oznacza trzy połączenia na dobę. Na ostatnim posiedzeniu komitetu zarządzającego korytarza TMTM w Baku ustaliliśmy stawki frachtowe i czasy przejazdów- powiedział prezes Zarządu Zbigniew Tracichleb.

Jestem przekonany, że to będzie atrakcyjna oferta zwłaszcza dla polskich eksporterów żywności, którzy dzięki korytarzowi transkaspijskiemu mogą ominąć rosyjskie embargo i skrócić czas transportu do Chin – dodał prezes.

Celem Kongresu było zaprezentowanie i przedyskutowanie kierunków rozwoju transportu kolejowego w Polsce. W spotkaniu wzięli udział decydenci, liderzy opinii publicznej, przedstawiciele organizacji społecznych oraz branży kolejowej.