Ekonomia i rynek Kadry i ludzie Przewozy pasażerskie Wiadomości

Jacek Bartosiak prezesem spółki ds. CPK

Jacek Bartosiak prezesem spółki ds. CPK fot. MI

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, że Jacek Bartosiak zostanie prezesem spółki ds. CPK.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild ogłosił, że prezesem spółki celowej do realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego zostanie dr Jacek Bartosiak.

Dr Jacek Bartosiak jest adwokatem, autorem książek z zakresu geopolityki. Senior Fellow w The Potomac Foundation w Waszyngtonie i Dyrektor Gier Wojennych i Symulacji Fundacji Pułaskiego, gdzie zajmuje się geostrategią systemową, symulacjami i planowaniem operacyjnym.

Pod koniec kwietnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Nowe lotnisko, usytuowane między Łodzią a Warszawą, ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie.

Jak już pisaliśmy pod koniec sierpnia, Mikołaj Wild powiedział, że w przypadku CPK mówimy o bardzo szczególnym wyzwaniu i konieczności koordynacji wieluset procesów. – Z tego powodu wyszliśmy z założenia, że lepiej poświęcić więcej czasu na ustalenie składu i struktury, perspektyw finansowych spółki. To następuje bez szkody dla tempa prac nad projektem. We współpracy z PFR przeprowadzamy analizy, we współpracy z PPL przygotowujemy prognozy ruchu. Prace pełną parą wystartują po powołaniu spółki. – wyjaśnił.

Szacuje się, że w 2027 roku z CPK wyleci pierwszy samolot. Aby skorzystać z megalotniska trzeba tam dojechać, m.in. koleją. A ta wymaga generalnej przebudowy. Zapłaci się za to więcej niż za samo powstanie i uruchomienie CPK. Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK powiedział, że rozbudowa sieci kolejowej dla Portu będzie kosztować ok. 40 mld zł, a rząd liczy na finansowanie unijne z obecnej i przyszłych perspektyw.

źródło: MI, ISBnews

Partnerzy portalu


PKP Intercity
Polregio
Radio WNET
BOBC
Wolna Droga
W Polityce
Centrum Rozwoju Transportu
Klaster Luxtorpeda 2.0
Izba Kolei
TeleInfo24
Więcej w Ekonomia i rynek, Kadry i ludzie, Przewozy pasażerskie, Wiadomości
NaKolei.pl - Elektryfikacja linii Wilno-Kłajpeda: PKP Energetyka przygotowuje się do złożenia oferty
Elektryfikacja linii Wilno-Kłajpeda: PKP Energetyka przygotowuje się do złożenia oferty

PKP Energetyka zamierza pod koniec br. złożyć z partnerem ofertę cenową na elektryfikację linii kolejowej Wilno-Kłajpeda. Przetarg przewiduje też budowę...

Zamknij