Ekonomia i rynek Infrastruktura

Mikołaj Wild o CPK: Spółka celowa “w najbliższym czasie”

Mikołaj Wild o CPK: Spółka celowa “w najbliższym czasie” fot. Lotnisko Chopina w Warszawie

Spółka celowa dla realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) ma zostać powołana “w najbliższym czasie”, poinformował pełnomocnik rządu do spraw CPK Mikołaj Wild.

“Dzisiaj odbył się na GPW pierwszy okrągły stół z udziałem linii lotniczych, które wyraziły zainteresowanie udziałem w kształtowaniu CPK. To pierwsze z cyklu spotkań. Cieszymy się, że największe linie lotnicze widzą potencjał w tym projekcie. W trakcie spotkania odpowiedzieliśmy na wiele pytań dotyczących procesu inwestycyjnego” – powiedział Wild podczas konferencji prasowej.

“Za dwa tygodnie będziemy mogli dostarczyć kolejnych danych związanych z kwestiami operacyjnymi i spółką, która będzie zarejestrowana w najbliższym czasie” – dodał Wild.

Podkreślił, że w przypadku CPK mówimy o bardzo szczególnym wyzwaniu i konieczności koordynacji wieluset procesów.

“Z tego powodu wyszliśmy z założenia, że lepiej poświęcić więcej czasu na ustalenie składu i struktury, perspektyw finansowych spółki. To następuje bez szkody dla tempa prac nad projektem. We współpracy z PFR przeprowadzamy analizy, we współpracy z PPL przygotowujemy prognozy ruchu. Prace pełną parą wystartują po powołaniu spółki” – wyjaśnił Wild.

Odnosząc się do zorganizowanego “okrągłego stołu” wskazał, że linie lotnicze przede wszystkim chcą poznać zasady, na jakich będą funkcjonowały w przyszłym CPK. Podkreślił, że rządowi zależy na rozwoju Polskich Linii Lotniczych LOT, które będą głównym, ale nie jedynym użytkownikiem CPK.

“Chcemy zapewnić jak największą dostępność [CPK], ale chcemy też docenić głównego klienta, którym będzie LOT” – dodał.

Poinformował także, że analizy dotyczące przyszłości Portu Lotniczego im. Chopina w Warszawie zostaną włączone do analiz w ramach studium wykonalności CPK.

“Studium wykonalności będzie gotowe najpóźniej do 2019-2020 r.” – podsumował.

Pod koniec kwietnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Nowe lotnisko, usytuowane między Łodzią a Warszawą, ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Lotnisko ma powstać na ok. 3 000 ha gruntów. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejne 8 lat, czyli do końca 2027 r.

 

źródło: ISBnews