W czwartek 25 stycznia, Marcin Horała, poseł Prawa i Sprawiedliwości (PiS), ogłosił powstanie ponadpartyjnego zespołu parlamentarnego o nazwie „Tak dla rozwoju. CPK – atom – porty”. Zespół ten ma na promowania kluczowych inwestycji dla Polski, takich jak Centralny Port Komunikacyjny (CPK), budowa elektrowni jądrowych oraz rozbudowa portów morskich.
‼️Powstaje ponadpartyjny zespół parlamentarny „Tak dla rozwoju. CPK – atom – porty”. Nazwa chyba samotłumacząca 😉
Wszystkich posłów zainteresowanych wspieraniem strategicznych dla Polski inwestycji proszę o kontakt ze mną, najlepiej jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu. Chciałbym…
— Marcin Horała (@mhorala) January 25, 2024
Zadaniem zespołu jest wspieranie realizacji programów inwestycyjnych, które są już w zaawansowanym stadium, takich jak Centralny Port Komunikacyjny, prace nad elektrowniami jądrowymi bez zmiany ich lokalizacji czy min. budowa głębokowodnego terminala kontenerowego w Świnoujściu, terminala T3 w Gdańsku, Portu Zewnętrznego w Gdyni oraz rozwój infrastruktury dostępowej, jak Droga Czerwona w Gdyni i modernizacja linii kolejowej 201.
W kontekście CPK, szczególne znaczenie ma rozwój Kolei Dużych Prędkości, które stanowią ważny element projektu. Komponent kolejowy CPK, ze względu na swoją małą kontrowersyjność i stosunkowo szeroką akceptację, uznawany jest za kluczowy w integracji transportowej kraju. Planowane KDP mają na celu nie tylko ułatwienie dostępu do CPK, ale również zwiększenie mobilności wewnętrznej Polski.
Do inicjatywy dołączyła Paulina Matysiak, posłanka partii Razem, sugerując, że pierwsze posiedzenie zespołu może odbyć się już w lutym. Poseł Horała planuje również zaprosić na debatę Macieja Wilka, byłego wiceprezesa LOT-u, oraz Macieja Laska, obecnego pełnomocnika ds. CPK.
Z inicjatywy @mhorala powstaje zespół parlamentarny „Tak dla rozwoju. CPK – atom – porty”.
Ja się zapisałam, bo oczywiste jest dla mnie, że Polska musi się rozwijać. A żeby to było możliwe musimy postawić na rozwój transportu i naszej energetyki. #TakDlaRozwoju
— Paulina Matysiak 🇵🇱🇺🇦 (@PolaMatysiak) January 25, 2024
W ponadpartyjnym kontekście trzeba wspomnieć o akcesie posła Anny Marii Żukowskiej
Kolejny akces do zespołu parlamentarnego „Tak dla rozwoju. CPK – atom – porty..” – @AM_Zukowska 👍#TakDlaRozwoju https://t.co/BTwEXXRcdy
— Marcin Horała (@mhorala) January 26, 2024
Czy starania te trafiają w polityczną próżnie? Wydaje się, że nie. Minister klimatu Paulina Hennig-Kloska podkreśla, że audyt nowego rządu dotyczący projektu CPK oraz elektrowni jądrowych nie wstrzyma ich realizacji. Pierwsze wyniki audytu mają być przedstawione pod koniec marca.
Centralny Port Komunikacyjny, planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Maciej Lasek, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, zapewnia, że rekomendacje będą opierać się na rzetelnych analizach i uwzględniać sytuację budżetową Polski.
Trzeba zatem podkreślić, że choć perspektywy są niewielkie, to ważne jest, iż tematy, które były mocno upolitycznione w trakcie kampanii wyborczej, teraz stają się przedmiotem publicznej, a nawet chwilami merytorycznej debaty. To daje nadzieję na przynajmniej podjęcie próby rozwiązania kluczowych kwestii dotyczących przyszłości kraju w sposób możliwie konstruktywny i oparty na dialogu ponad podziałami.