Kolej jest dla ludzi Tabor

Gala Parowozów już za dwa dni!

Gala Parowozów już za dwa dni! fot. Muzeum Techniki

Gala Parowozów to międzynarodowy zlot zabytkowych parowozów organizowany od 2011 roku przez Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku. Kolejna edycja już za dwa dni!

W tym roku przypada 7. edycja Gali Parowozów. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się w dniach 8-10 września (piątek-niedziela) w Jaworzynie Śląskiej. Inicjatywa ta ma na celu promowanie historycznego taboru jak i propagowanie ochrony zabytków techniki.

W Gali udział biorą czynne, zabytkowe lokomotywy parowe z Polski, Czech i Niemiec. Prezentowane są na wystawie plenerowej na terenie zespołu dawnej parowozowni wachlarzowej w Jaworzynie Śląskiej. Rok temu obiekt zwiedziło ponad 15 000 osób.

Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. pokazy lokomotyw na obrotnicy kolejowej, wziąć udział w przejazdach pociągami na czele z parowozami po trasach kolejowych Przedgórzu Sudeckim. W tym roku w ramach Gali ( 2 km od Jaworzyny Śląskiej na terenie zespołu folwarczno – pałacowego Burghausów w Piotrowicach Świdnickich) pojawią się również zabytkowe pojazdy użytkowe – ciągniki rolnicze, parowe walce drogowe, lokomobile czy pojazdy wojskowe. W tym roku zobaczymy parowóz 310.0154 z Trutnova (Rep. Czeska), parowóz 93.1360 z Żamberku (Rep. Czeska), parowóz 423.0145 z Jaromierza (Rep. Czeska), parowóz Pt47-65 z Wolsztyna (Polska), parowóz TKt48-18 z Jaworzyny Śląskiej – GOSPODARZ GALI PAROWOZÓW.

Wśród atrakcji Gali uczestnicy będą mogli przejechać pociągami specjalnymi do Świdnicy i Strzegomia po Magistrali Podsudeckiej. Wyruszą w trasę i zakończą ją w Jaworzynie Śląskiej. Bilety można kupić w przedsprzedaży w sklepie internetowym Muzeum oraz na pokładzie pociągów specjalnych.

Więcej szczegółow na stronie Muzeum Techniki (Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku).