Dawniej na kolei Infrastruktura Konferencje i spotkania

Fundacja Grupy PKP upamiętnia inżyniera budowy Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej

Fundacja Grupy PKP upamiętnia inżyniera budowy Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej fot. Fundacja Grupy PKP

Fundacja Grupy PKP zaprasza do wspólnego upamiętnienia inż.Stanisława Wysockiego. W tym roku przypada 150. rocznica jego śmierci. Znamy go m.in. z budowy Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej (DŻWW).

21 maja 2018 r. przypada 150. rocznica śmierci inż. Stanisława Wysockiego. Był inżynierem budowy Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej (DŻWW). Fundacja Grupy PKP zaprasza do wzięcia udziału w obchodach upamiętniających tę ważną dla kolei postać.

Stanisław Wysocki urodził się 14 kwietnia 1805 oku w Busku. W swoim bogatym biogramie może poszczycić się faktem, iż w 1839 roku, w wieku 34 lat został głównym inżynierem budowy Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Jak podaje Fundacja był zdecydowanym zwolennikiem wprowadzenia na nowo budowanej drodze żelaznej trakcji parowej, a nie preferowanej przez władze trakcji konnej.

Inż. Wysocki był związany z DŻWW jako naczelnik wydziału technicznego oraz główny inspektor dróg żelaznych w Królestwie Polskim. Zmarł w wieku 65 lat, 21 maja 1868 roku.

Już 19 maja (sobota) będziemy mogli wziąć udział w spacerze po Warszawie szlakiem miejsc związanych z postacią Wysockiego. 21 maja (poniedziałek) będzie można upamiętnić tę postać na Starych Powązkach, gdzie znajduje się jego grób jak i groby „wiedeńczyków”.

Niedawno w siedzibie PKP S.A. odbyło się spotkanie poświęcone pamięci inż. Józefa Nowkuńskiego, wybitnego i zasłużonego w historii Polski budowniczego linii kolejowych. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację Grupy PKP z okazji 150. rocznicy jego urodzin w ramach cyklu spotkań związanych ze świętowaniem 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Szczegóły spotkania oraz informacje o innych planowanych przez Fundację wydarzeniach znajdują się na stronie Fundacji Grupy PKP w zakładce Aktualności.