Działania Przewozy pasażerskie Wiadomości

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu z POLREGIO

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu z POLREGIO fot. POLREGIO

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu organizowany corocznie w połowie września jest międzynarodową kampanią promującą wybór ekologicznych form mobilności, takich jak ruch pieszy, rower czy środki transportu zbiorowego. Tegoroczna edycja akcji pod hasłem: „Mobilność czysta, współdzielona i inteligentna” odbywa się w dniach 16-22 września 2019 r. W działania już kolejny rok z rzędu włączył się największy pasażerski przewoźnik kolejowy POLREGIO.

W ramach tegorocznych obchodów Tygodnia Zrównoważonego Transportu, oprócz wydłużenia terminu ważności biletów turystycznych oraz mini biletów turystycznych, Spółka Przewozy Regionalne włączy się również w obchody Dnia bez Samochodu w województwie małopolskim, pomorskim, wielkopolskim oraz we Wrocławiu. Bilety turystyczne oraz mini bilety turystyczne, uprawniające do wielokrotnych przejazdów w ciągu weekendów to świetne rozwiązanie dla osób lubiących weekendowe oraz ekonomiczne podróże.

Bilety turystyczne oraz mini bilety turystyczne będą obowiązywać od piątku 20 września od godz. 0:01 do poniedziałku 23 września do godziny 6.00. Ponadto według obowiązujących zasad wynikających z umów o wzajemnym świadczeniu kolejowych usług przewozowych, bilety turystyczne będą honorowane również przez innych przewoźników: Arriva RP, Koleje Śląskie, Koleje Wielkopolskie, Koleje Małopolskie oraz Łódzką Kolej Aglomeracyjną w tych samych godzinach. Posiadacze biletów weekendowych mogą na jego podstawie podróżować również na wybranych odcinkach linii kolejowych poza granicami Polski. Szczegółowe wykazy odcinków, na których honorowane są te bilety, znajdują się na stronie POLREGIO.

Wrocław

W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, 22 września 2019 r. czyli podczas Dnia bez Samochodu, podróżni korzystający z przejazdów pociągami REGIO pomiędzy stacjami znajdującymi się w granicach administracyjnych miasta Wrocławia, będą mogli podróżować nieodpłatnie bez konieczności posiadania biletu na przejazd. W przypadku przejazdu od stacji znajdującej się w granicach administracyjnych miasta Wrocławia do stacji położonej poza jego granicami, należy posiadać lub nabyć ważny bilet na przejazd od ostatniej stacji na terenie Wrocławia do stacji przeznaczenia. Tak samo, pasażerowie podróżujący do Wrocławia spoza jego granic administracyjnych są zobowiązani do posiadania lub nabycia ważnego biletu na przejazd od stacji wyjazdu do pierwszej stacji na terenie Wrocławia.

Województwo wielkopolskie

W ramach akcji prowadzonych przez regionalny oddział województwa wielkopolskiego POLREGIO, 20 września 2019 r., każda osoba, która okaże podczas kontroli dokumentów przewozu ważny dowód rejestracyjny samochodu, będzie mieć możliwość nieodpłatnego przejazdu pociągami REGIO na obszarze województwa wielkopolskiego ograniczonego stacjami: Wydartowo, Wyrzysk Osiek, Lipka Krajeńska, Lotyń, Szydłowo Krajeńskie, Krzyż, Zbąszynek, Rawicz, Pawłów Wielkopolski, Łęka Opatowska, Radliczyce. Osoby, które będą podróżować poza granice województwa wielkopolskiego, będą zobowiązane do nabycia biletu na przejazd dalszy niż ostatnia stacja znajdująca się na terenie województwa. Co istotne na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu przejazd może odbywać równocześnie tylko jedna osoba. Przewóz bagażu ręcznego, rowerów i zwierząt odbywać się będzie według zasad przewidzianych w Regulaminie przewozu (RPR), z tym, że za dokument przewozu uznawany będzie ważny dowód rejestracyjny samochodu osobowego.

Województwo pomorskie

22 września 2019 r. w ramach obchodów Europejskiego Dnia bez Samochodu, na podstawie okazanego podczas kontroli dokumentów przewozu, ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego oraz dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego tożsamość, każda
osoba, będąca właścicielem auta będzie mieć możliwość nieodpłatnego przejazdu pociągami REGIO na obszarze województwa pomorskiego ograniczonego stacjami: Sycewice, Słosinko, Czarne, Bukowo Człuchowskie, Smętowo, Gardeja, Prabuty i Stare Pole. Osoby zamierzające podróżować poza granice województwa pomorskiego zobowiązane będą do nabycia biletu na przejazd dalszy od jednej z ww. stacji. Przewóz bagażu ręcznego, rowerów i zwierząt odbywać się będzie według zasad przewidzianych w Regulaminie przewozu (RPR), z tym, że za dokument przewozu uznawany będzie ważny dowód rejestracyjny samochodu osobowego.

Województwo małopolskie

Również w niedzielę, 22 września 2019 r. rozpoczyna się specjalna promocja obowiązująca na obszarze województwa małopolskiego ograniczonego stacjami: Kęty Podlesie, Oświęcim, Balin, Bukowno Przymiarki, Kozłów, Wałki. W dniu obowiązywania akcji podróżujący będą mogli kupić za pośrednictwem aplikacji mobilnej iMKA bilet za 1 zł, uprawniający do wielokrotnych przejazdów oraz nieodpłatnego przewozu roweru pociągami REGIO, obowiązujący od godziny 0:01 do 24:00. Dodatkowo bilety zakupione w ramach promocji honorowane będą również w pociągach Kolei Małopolskich oraz w Autobusowych Liniach Dowozowych. Do promocyjnych biletów nie będą wydawane bilety na przewóz bagażu ręcznego lub psa.