Konferencje i spotkania Przewozy pasażerskie Tabor

EN 57 ,,odrodzone z popiołów”. Feniksy dla POLREGIO pojadą do Wielkopolski (ZDJĘCIA)

EN 57 ,,odrodzone z popiołów”. Feniksy dla POLREGIO pojadą do Wielkopolski (ZDJĘCIA) fot. NaKolei.pl

Dziś na peronie dworca Warszawa Wschodnia odbyło się uroczyste przekazanie pierwszych z 14 zmodernizowanych przez H. Cegielski FPS elektrycznych zespołów trakcyjnych EN57 dla POLREGIO.

Konferencja oraz uroczyste odebranie pierwszych z wyremontowanych pojazdów miały miejsce na peronie 1 przy Dworcu Wschodnim. Ukończona przez Polski Tabor Szynowy i H.Cegielski FPS modernizacja pojazdów EN57 dla POLREGIO pozwoli na ich ponowną eksploatację na torach. Pojazdy te w liczbie czternastu składów będą kursowały po Wielkopolsce od nowego rozkładu jazdy 2017/2018 jako EN57 Feniks.

W przekazaniu pojazdów uczestniczył również wicepremier Mateusz Morawiecki

W uroczystości przekazania pierwszych pojazdów dla POLREGIO wzięli udział: Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów, Marcin Chludziński, prezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., Krzysztof Zgorzelski, prezes zarządu Przewozów Regionalnych, Adam Laskowski, prezes Polskiego Taboru Szynowego i Hubert Stępniewicz, prezes H. Cegielski – Fabryki Pojazdów Szynowych.

Wicepremier Morawiecki zaznaczył, że działania na rzecz bezpiecznej i wygodnej podróży koleją, m.in. prace infrastrukturalne oraz działalność polskich producentów taboru wpisuje się w realizację Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jak dodał: – Czekamy na pierwsze efekty projektów badawczo-rozwojowych z programu INNOTABOR.

Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów; fot. NaKolei.pl

Radość z rozwoju firm, będących pod skrzydłami grupy kapitałowej ARP wyraził Marcin Chludziński, prezes zarzadu Agencji Rozwoju Przemysłu. Powrót do gry i coraz większą aktywność firmy H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych jest również zasługą działań ARP. Prezes Chludziński przyznał, że pojazdy Feniks spełniają wszelkie wymogi Przewozów Regionalnych i mogą zasilić tabor największego w Polsce przewoźnika kolejowego.

Marcin Chludziński, prezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. ; fot. NaKolei.pl

Krzysztof Zgorzelski, prezes Spółki Przewozy Regionalne przyznaje, że takimi działaniami jak uzupełnienie taboru o nowoczesne składy Spółka konsekwentnie spełnia oczekiwania swoich pasażerów. Dzierżawa pojazdów od H. Cegielski FPS to również kolejny krok w ciągłym procesie restrukturyzacji PR. Dzierżawa Feniksów wynika z zapisu umowy o 5-letniej dzierżawie 6 ezt (I etap) oraz 5-letniej dzierżawie 8 składów z opcją dzierżawy dodatkowych 6, a także z opcją zakupu 8 sztuk dzierżawionych pojazdów (II etap).

Krzysztof Zgorzelski, prezes zarządu Spółki Przewozy Regionalne Sp. z o.o. ; fot. NaKolei.pl

Feniks 57 to nowa wersja dawnych EN57. Pracami zajęła się H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych na zlecenie PTS. Feniksy zapewnią dobrą podróż – wygodną i bezpieczną. Są wyposażone w kliamtyzację, monitoring, pomosty dla wózków inwalidzkich, a także posiadają nowoczesne wnętrze i przyjazną dla oka, ,,POLREGIOwą” malaturę. Spokojniejszą pracę maszyny zapewni wyciszenie jednostek. Feniks po modernizacji może pojechać z maksymalną prędkością 120 km/h. Wicepremier Mateusz Morawiecki nie odmówił sobie okazji do sprawdzenia pojazdu z perspektywy maszynisty, testując m.in. sygnały dźwiękowe na pulpicie w kabinie maszynisty.