NaKolei.pl OpinieDziałania Elektryfikacja linii szerokotorowej-wybrano wykonawcę analizy. Linia zostanie przedłużona do Gliwic?

Elektryfikacja linii szerokotorowej-wybrano wykonawcę analizy. Linia zostanie przedłużona do Gliwic?

Redakcja

Elektryfikacja linii szerokotorowej jak i jej przedłużenie było tematem spotkania przedstawicieli PKP LHS w Zamościu. Wybrano wykonawcę analiz projektu.

6 września 2018 roku w Zamościu podpisane zostały umowy dotyczące opracowania analiz planowanych działań, jakimi ma być elektryfikacja linii szerokotorowej oraz jej ewentualnego przedłużenia. Opracowaniem analiz zajmie się konsorcjum, którego liderem jest IDOM Inżynieria Architektura i Doradztwo.

Jest pewne, że musimy inwestować w rozwój, bo kolej zyskuje coraz większe znaczenie w transporcie towarów pomiędzy Azją a Europą. Dopiero szczegółowa analiza da nam jednak odpowiedź na pytanie czy celowe i opłacalne będą inwestycje w przedłużenie i elektryfikację szerokiego toru. Obie decyzje będą miały dla spółki kluczowe znaczenie. – mówi prezes zarządu PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa, Zbigniew Tracichleb.

Przedłużenie linii

Mówiąc o przedłużeniu linii szerokotorowej PKP LHS podaje Gliwice lub Kędzierzyn Koźle jako punkty krańcowe rozbudowy linii. W analizie celowości tych działań wykonawca ma uwzględnić nowe potoki ładunków, które mogłaby pozyskać PKP LHS, spodziewane przychody i zyski spółki.

Analiza ma zawierać również zapis o opłacalności alternatywnego projektu inwestycyjnego. Ma on zakładać zwiększenie przepustowości infrastruktury przeładunkowej i linii normalnotorowej na odcinku ze Sławkowa do Gliwic i Kędzierzyna-Koźla.

Elektryfikacja linii

W analizie dot. elektryfikacji doradca ma uwzględnić konieczność wyboru docelowego systemu trakcji. Sprawdzi jak wysoki jest stopień zużycia obecnie używanych lokomotyw spalinowych, a także rekomendowany system zasilania. W przypadku rekomendacji elektryfikacji linii szerokotorowej, analiza ma odpowiedzieć na pytanie, czy wykorzystać stosowany w Polsce system zasilania oparty na prądzie stałym o napięciu 3KV, czy też system zasilania oparty na prądzie zmiennym o napięciu 25 KV, stosowany w ukraińskiej sieci kolejowej, z którą PKP LHS ma bezpośrednie połączenie.

Skomentuj ten artykuł

 

 

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności