Infrastruktura Przewozy towarowe
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

Działania PKP PLK na Śląsku i Opolszczyźnie – poprawa transportu towarowego

Działania PKP PLK na Śląsku i Opolszczyźnie – poprawa transportu towarowego fot. PKP PLK

PKP PLK wykonają ,,Prace na liniach kolejowych nr 153, 199, 681, 682 oraz 872 na odcinku Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle” na Śląsku i Opolszczyźnie.

Województwa śląskie i opolskie zyskają na inwestycji PKP PLK S.A. Za 180 mln zł poprawią się warunki przewozów towarów, zwiększy się prędkość pociągów i przepustowość na linii. Poprawi się również bezpieczeństwo na przejazdach. Prace w latach 2017-2019 zrealizuje firma PORR S.A.

Działania PKP PLK na Śląsku i Opolszczyźnie – co dadzą zmiany?

Dziś PKP PLK S.A. podpisały umowę na „Prace na liniach kolejowych nr 153, 199, 681, 682 oraz 872 na odcinku Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle”. Na odcinku Toszek Północ, Rudziniec Gliwicki, Sławięcice, Stare Koźle pociągi pojadą nawet o 30 km/h szybciej.

Efektem prac ma być także szybszy przewóz towarów ze Śląska i Opolszczyzny do portów w Szczecinie, Świnoujścia i Gdyni. Składy z węglem wyjadą ze Śląska i Opolszczyzny częściej. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wymienią tory, sieć trakcyjną i rozjazdy.

Działania PKP PLK na Śląsku i Opolszczyźnie to m.in. wymiana 40 km torów i sieci trakcyjnej oraz 31 rozjazdów. Przebudowa czeka 51 obiektów inżynieryjnyc, w tym m.in. mosty nad Kanałem Gliwickim (o długości 67 m) i Kanałem Kędzierzyńskim (o długości 41 m). Odnowione zostaną: 9 przejazdów kolejowo – drogowych, urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

Wartość podpisanej umowy to 181 775 000,00 zł (netto). Projekt jest współfinansowany w 85% przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Więcej na stronie PKP PLK S.A.Kongres590