Infrastruktura
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

Dworce na sezon

Dworce na sezon

Za dwa lata w Juracie, Jastarni i Kuźnicy PKP otworzy dworce sezonowe, czynne tylko w okresie letnim. Jeśli projekt wypali, podobne inwestycje będą realizowane w innych turystycznych miejscowościach.

Program, który przygotowuje PKP S.A. nosi nazwę Innowacyjnych Dworców Systemowych. Pierwsze roboty ruszą na przełomie 2016/2017 roku i obejmą wspomniane wcześniej nadmorskie miejscowości wypoczynkowe. W Juracie, Jastarni i Kuźnicy istnieją nieduże przystanki kolejowe, ale nie ma tam podstawowej infrastruktury dla podróżnych wymaganej w XXI wieku. I to ma się właśnie zmienić.

Dworce sezonowe, jak informuje PKP, to niewielkie obiekty modułowe, w których znajdować się będą: poczekalnia, nieduży lokal usługowy i zadaszona wiata przystankowa. Według wstępnych założeń, projekt i budowa takiego dworca ma kosztować około 1 mln zł. Najpierw ekipy budowlane wyburzą istniejące obiekty, których stan techniczny nie jest najwyższy – dlatego prace można będzie zacząć dopiero po zakończeniu przyszłego sezonu letniego. W ich miejscu powstaną nowe, mniejsze, parterowe budynki.

 – Dworce sezonowe będą odpowiedzią na potrzeby Polaków licznie podróżujących w okresie urlopowym – mówi Jarosław Bator z zarządu PKP S.A. – W małych miejscowościach turystycznych, gdzie poza sezonem ruch pasażerski jest znikomy, utrzymywanie dużych obiektów jest kosztowne. Dworce sezonowe zapewnią podróżnym niezbędną infrastrukturę oraz są znacznie tańsze w budowie i utrzymaniu – wyjaśnia Bator.

Trudno jest oszacować, ile kompaktowych dworców zbuduje PKP. Kolejarze zarządzają ponad 2,5 tys. dworców, ale lista czynnych dworców, obsługujących ruch pasażerski liczy tylko 589 pozycji.