Bez kategorii

Dwa poznańskie “helmuty” wracają do Niemiec

Dwa poznańskie “helmuty” wracają do Niemiec Fot. MPK Poznań

Dwa poznańskie tramwaje GT8 wracają do Niemiec! Jeden z nich (o numerze 697) w poniedziałek o godzinie 22.00 opuścił zajezdnię – obecnie jest w drodze do Düsseldorfu.  Drugi (o numerze 711) jeszcze w tym tygodniu wyruszy do Hanoweru.

Wagon GT8 nr 697 pochodzi z 1964 r. i początkowo był eksploatowany w Neuss. W 1971 r. został przejęty przez Rheinbahn Düsseldorf. W 2010 r. tramwaj został zakupiony przez MPK Poznań Sp. z o.o. Idea jego powrotu do Niemiec pojawiła się podczas imprezy „Pożegnanie helmutów”, która odbyła się w listopadzie ubiegłego roku. Pomysł zyskał akceptację prezesa Rheinbahn Düsseldorf, Pana Klausa Klara. Przygotowana została stosowna oferta.

Realizację przedsięwzięcia opóźniła jednak pandemia Covid-19. Spowodowała ona również problemy z finansowaniem zakupu przez niemieckiego przewoźnika.

Wówczas tamtejsi miłośnicy uruchomili publiczną zbiórkę, której celem było zebranie środków na zakup i transport „helmuta”. W efekcie tych działań i nie poddawaniu się przeciwnościom, wagon z numerem 697 zmierza do Düsseldorfu – mówi Krzysztof Dostatni, wiceprezes MPK Poznań ds. Operacyjnych. – Jak zapewnia strona niemiecka, tramwaj pozostanie w poznańskich barwach i uzupełni tamtejszą kolekcję wagonów historycznych. Będzie go można zobaczyć na ulicach Düsseldorfu podczas przejazdów okolicznościowych.

Do Niemiec wróci również wagon GT8 nr 711. Został on zakupiony przez niemieckie muzeum Hannoversches Straßenbahn-Museum e.V. Zastąpi eksponat, który został zniszczony w lutym br. podczas orkanu „Sabina”. Tramwaj nr 711 również pozostanie w poznańskich barwach i będzie ciekawym eksponatem w zbiorach tamtejszego muzeum.