NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Deutsche Bahn testuje autonomiczne pociągi towarowe. Cel: W 2025 roku regularny ruch bez maszynisty

Deutsche Bahn testuje autonomiczne pociągi towarowe. Cel: W 2025 roku regularny ruch bez maszynisty

Redakcja
Fot. Deingenieur.nl

Ponownie na Betuweroute, trasie kolejowej z Rotterdamu do Niemiec odbywają się testy autonomicznej lokomotywy towarowej. Celem jest realizacja w pełni autonomicznych przewozów od 2025 roku.

To nie pierwszy raz kiedy na Betuweroute odbywają się testy autonomicznego pociągu towarowego. Przypomnijmy, że w 2018 roku testowano już autonomiczną lokomotywę (serii 189), która z zainstalowanym ATO poziomu 2 (Automatic train operation) przejechała z Maasvlakte Rotterdam do granicy z Niemcami.

Kolejne testy na szlaku Betuweroute odbywają się już od 1 października 2021 roku. Jest to niemiecko-holenderskie projekt, który zakłada, że towarowe autonomiczne pociągi będą zdalnie kontrolowane już od 2025 roku, tym samym łącząc port w Rotterdamie z Zagłębiem Ruhry.

Lokomotywa przez najbliższy rok ma w trybie autonomicznym prowadzić pociąg na otwartej linii na holenderskim odcinku trasy „Betuweroute”, czyli od Hijmegen do portu w Rotterdamie. Cały projekt jest finansowany przez Federalne Ministerstwo Transportu i Infrastruktury w ramach programu „Future Rail Freight Transport” kwotą 18,9 mln euro. Autonomiczna lokomotywa towarowa jest wspólnym projektem DB Cargo AG, Digital Rail Germany (DSD), Niemieckiego Centrum Lotniczego (DLR) i holenderskiego operatora infrastruktury ProRail BV.

Przeprowadzane testy mają pozwolić na to, że od 2025 roku na trasie do portu będą kursować autonomiczne pociągi towarowe. Obecnie testy autonomicznego systemu odbywają się przy asyście maszynisty, który kontroluje pracę maszyny. Inżynierowie zakładają, że wprowadzenie autonomiczności do ruchu towarowego pozwoli na zwiększenie przepustowości linii. Ma to również zwiększyć konkurencyjność kolei względem transportu drogowego.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności