Kolej na świecie Prawo i przetargi Tabor

Deutsche Bahn kupuje pociągi, które zastąpią obecne ICE. Łącznie wydadzą miliard euro!

Deutsche Bahn kupuje pociągi, które zastąpią obecne ICE. Łącznie wydadzą miliard euro! Fot. Siemens Mobility

Deutsche Bahn inwestuje ogromną kwotę w kupno nowych pociągów. Niemiecki przewoźnik kupi 30 pociągów dużych prędkości za bagatela ponad 1 miliarda euro!

Pociągi będą początkowo kursować na trasach między landem Nadrenia Północna-Westfalia, a Monachium przez linię dużych prędkości Kolonia-Ren-Men. Nowe pociągi zwiększą dzienną przepustowość pasażerów DB na liniach głównych o 13 000 miejsc.

Dzisiaj wykonujemy kolejny krok w kierunku silnego i przyjaznego dla środowiska systemu kolei. DB inwestuje w nowe pociągi na rekordowym poziomie. Nasi pasażerowie będą korzystać z większej liczby miejsc, większego komfortu i wyższych prędkości od 2022r. Szacujemy, że cała flota DB wzrośnie o 20 procent. Mimo że popyt gwałtownie spadł z powodu pandemii koronawirusa, wszystko przemawia na korzyść przyjaznego dla klimatu transportu kolejowego w dłuższej perspektywie. Właśnie dlatego jesteśmy zaangażowani w rozwój – powiedział Dr Richard Lutz, dyrektor generalny Deutsche Bahn AG.

Nowe, ultranowoczesne pociągi ICE sprawiają, że podróż koleją jest jeszcze bardziej atrakcyjna – również dlatego, że wysokiej wydajności pociągi dużych prędkości wraz z nowoczesną infrastrukturą kolejową są kluczowym warunkiem w celu zwiększenia częstotliwości krajowych usług kolejowych. Dzięki temu posunięciu kolej staje się coraz bardziej przyjazną dla klimatu alternatywą dla podróży na duże odległości – powiedział Andreas Scheuer, niemiecki federalny minister transportu i infrastruktury cyfrowej

Pomagamy Deutsche Bahn w realizacji głównego planu przekształcenia niemieckiego sektora transportowego. Celem jest znaczne ograniczenie emisji CO2 przy jednoczesnym przyciągnięciu większej liczby osób do transportu publicznego – powiedział Roland Busch, wiceprezes i członek zarządu Siemens AG.

Do 2026 r. aż 421 pociągów ICE z 220 000 miejsc będzie działać w niemieckim systemie kolejowym. Oprócz zamówionych 30 nowych pociągów ICE, w kontrakcie jest też opcja na dodatkowe 60 sztuk.

Nowe pociągi będą oparte na sprawdzonej platformie ICE 3, osiągną prędkość maksymalną 320 km/h i zaoferują aż 440 miejsc. Pojazdy będą zapełniały wyższy komfort i dodatkowe funkcje jak specjalne powłoki na okna zwiększające siłę sygnału radiowego i dostępu do sieci internetowej oraz miejsca do transportu rowerów.