NaKolei.pl WiadomościPrzewozy pasażerskie Damian Midura: Kupujący tabor zapominają o dobrej jakości fotelu maszynisty

Damian Midura: Kupujący tabor zapominają o dobrej jakości fotelu maszynisty

Redakcja
Fot. Midura Group

Bardzo mocno rozwija się nauka jak zbudować maszynę, jak ją eksploatować. Jest dużo opracowań o tym, w którym kierunku powinny się rozwijać silniki i wszystko po kolei, a w niektórych gałęziach, fotel został zepchnięty na dodatkowe tory – powiedział w wywiadzie dla NaKolei.TV Damian Midura, Prezes Midura Group Sp. z o.o.

Midura Group Sp. z o.o. zajmuje się sprzedażą specjalistycznych foteli stosowanych między innymi w autobusach, samochodach ciężarowych, tramwajach, pociągach oraz maszynach budowlanych. Prezes spółki stawia przede wszystkim na jakość oraz specjalistyczne doradztwo, w celu zapewnienia użytkownikom foteli pełnego komfortu.

Brak zapisów prawnych

Komfort jest istotnym czynnikiem bezpiecznej pracy maszynisty. Chociaż jest niezbędny, trudno określić go jako uniwersalnym, co powoduje wiele problemów na etapie rozpisywania zamówień przetargowych. Indywidualność komfortu nie pozwala stworzenie jednego, konkretnego zapisu.

Śledząc rynek, sprawdzając jak wyglądają zapisy, chociażby w SIWZ, wygląda to tak, że fotel ma być fotelem. Liczymy na to, że ktoś za zamawiającego dobierze ten fotel, co nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. […] Na dzień dzisiejszy, z tego co mi wiadomo, nie ma żadnej normy, która opisywałaby fotel. To jest duży problem – powiedział Damian Midura, Prezes Midura Group Sp. z o.o.

Przytaczając przebieg zamówień, Prezes Damian Midura wspomniał o elementach, które zamawiający wyszczególniają podczas omówienia warunków formalnych. Jednak podkreślił, że zwykle nie jest to wystarczający opis, nawet jeśli wspomina o kwestii umieszczenia foteli dla maszynistów.

Wyszczególniamy klimatyzację, elektronikę, systemy hamulcowe. Ja rozumiem, że zamawiający ma dużo tych systemów do omówienia. Nie mówię, że nikt tego nie opisuje, bo to się zdarza. Są klienci, którzy w porozumieniu z maszynistami, bo to jest dla nich miejsce pracy, opisują, ale nie jest to jeszcze tak rozwinięte jak być powinno – wspomniał.

Dobór indywidualny

Według Prezesa Midura Group Sp. z o.o., personalizacja obuwia czy odzieży jest na porządku dziennym, lecz wybierając fotel, który maszynista użytkuje podczas całego dnia w pracy, nikt nie skupia się na szczegółach dopasowanych do użytkownika.

Kupując buty dobieramy sobie rozmiar. Odzież – marynarkę, bierzemy rozmiar w pasie, w klatce piersiowej, długość ramienia. Ile tutaj jest parametrów, które dobieramy. Fotel zazwyczaj ma regulację oparcia, regulację wysokości i długości. Nikt nie bierze tego pod uwagę, że mamy osobę od 1,50 m do 2 m – zaznaczył Prezes Damian Midura.

Perspektywa maszynisty

Podczas wypowiedzi Prezes Midura Group Sp. z o.o przytoczył wyniki zawarte w raporcie stworzonym przez organizacje branży kolejowej pn. „Innowacyjny i efektywny system szkolenia oraz rozwoju zawodowego maszynisty” z 2019 roku. Podkreślił wpływ jaki wywiera brak komfortu pracy maszynisty, na obniżenie poziomu bezpieczeństwa.

Ponad 60% ludzi narzeka po 8 godzinach pracy na bóle pleców. Czy to nie wpływa na bezpieczeństwo? Zapewne, bo on w tym momencie nie czuje się komfortowo, on już myśli o tym, że go coś boli i musi poradzić sobie z tym, czyli nie skupia się na jeździe, nie skupia się na tym, co się dzieje – powiedział Damian Midura, Prezes Midura Group Sp. z o.o.

W trakcie wywiadu Prezes Damian Midura wspomniał również o tym, jak istotna jest rozmowa z maszynistami przy wyborze fotela do pojazdu. Perspektywa maszynisty oraz konstruktora może się diametralnie różnić, więc ważnym jest by skupić się na wizji osoby, która będzie użytkownikiem fotela.

Rzadko się zdarza, że gdzieś przy zamawianiu bierze się do rozmowy maszynistów. Sam brałem kiedyś udział w projektowaniu fotela do tramwaju, gdzie rozmawiałem z konstruktorami. Potem udało mi się porozmawiać z motorniczymi. Na dobór zwykłego przycisku było całkiem inne patrzenie konstruktora pojazdu, a całkiem inne użytkownika fotela – podkreślił.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności