NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Czesi będą montować ETCS do Linków od Pesy. Koszt rzędu 68 mln złotych

Czesi będą montować ETCS do Linków od Pesy. Koszt rzędu 68 mln złotych

Adrian Izydorek
Fot. Wiki Commons / Harold

Koleje Czeskie wybrały wykonawcę montażu systemu ETCS do 30 szynobusów wyprodukowanych przez Pesę Bydgoszcz. Zamówienie ramowe zostanie zrealizowane przez czeskie przedsiębiorstwo AŽD Praha.

Koleje Czeskie wyłoniły wykonawcę montażu systemu ETCS na pokładach Linków (RegioShark) od Pesy Bydgoszcz. Będzie to umowa ramowa, obejmująca maksymalnie 30 spalinowych jednostek. Oferent, AŽD Praha wycenił swoją ofertę na kwotę 379,6 mln czeskich koron (blisko 68 mln zł), a więc wychodzi około 2,27 mln zł za jednostkę.

Była to jedyna oferta w przetargu. Ceske drahy borykają się z problemem w kwestii znajdowania wykonawców montażu systemu ETCS na pokładach pociągów. Ostatnio czeski przewoźnik po raz drugi szukał podmiotu, który zająłby się montażem systemu bezpieczeństwa w 10-letnich lokomotywach 109E od Skody – tym razem również bez powodzenia (za pierwszym razem oferta znacząco przewyższyła szacunki). Dlatego też Czesi coraz poważniej rozważają sprzedaż tych elektrowozów – więcej informacji.

U naszych południowych sąsiadów producenci i wykonawcy, którzy mają predyspozycje do montażu systemu ETCS w poszczególnych jednostkach mają ręce pełne roboty – najprawdopodobniej nie są w stanie przyjąć kolejnych, dużych zleceń. W tej chwili ogłoszone są przetargi na montaż ETCS do innych jednostek Kolei Czeskich, takich jak Pendolino, czy RegioPanters.

Linki od Pesy jeżdżą w Czechach od 2011 roku. Bydgoski producent łącznie wyprodukował 31 pojazdów dla Ceskich drah. A w tym roku Pesa podpisała olbrzymi kontrakt z czeskim przewoźnikiem na dostawę do 160 spalinowych Linków. Tym razem jednostki będą miały zamontowany fabrycznie nowy system ETCS – więcej informacji.

Skomentuj ten artykuł

 

 

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności