Kadry i ludzie Kolej na świecie
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

Coraz więcej maszynistek w Kolejach Rosyjskich. Ochotniczek nie brakuje

Coraz więcej maszynistek w Kolejach Rosyjskich. Ochotniczek nie brakuje Fot. RŻD

Koleje Rosyjskie coraz chętniej zatrudniają oraz szkolą kobiety do pracy na kolei. W tym roku szkolenia na stanowisku asystenta maszynisty zakończyło już 11 kobiet. A ochotniczek nie brakuje!

Koleje Rosyjskie zatrudniają coraz więcej kobiet do pracy na kolei. Tylko w tym roku szkolenie i staż jako asystent maszynisty zakończyło 11 kobiet, które rozpoczęły pracę w kabinach takich jednostek jak ED4M, EDT oraz ED7M.

Jak podają rosyjskie media, eksperci spierają się, czy mężczyźni boją się konkurencji. Teraz w Rosji kobiety mogą prowadzić ciężkie ciężarówki, traktory, a nawet pociągi. Kobiety w Kolejach Rosyjskich pracują zarówno jako maszynistki, ale również i rewidentki taboru, czy nawet dyżurne ruchu.

Krewni oczywiście byli na początku zszokowani, spojrzeli na mnie bardzo zaskakująco, teraz myślę, że są dumni. Oczywiście fizycznie nie jest to łatwa praca, psychicznie również, ale i tak sobie dam radę – powiedziała w wywiadzie dla ГТРК Иртыш Anastasia Kornichuk. 

W Polsce również coraz więcej kobiet pracuje na kolei. Według danych na koniec 2019 roku, 25 kobiet miało uprawnienia do prowadzenia pociągów w Polsce. W 2020 roku Koleje Mazowieckie rozpoczęły kursy pierwszych kandydatek do pracy na stanowisku maszynistki – więcej informacji w artykule.

Fot. RŻD
Fot. RŻD