KDP Konferencje i spotkania Wiadomości
Partnerzy działu

KDP

KDP · aktualności · prace studialne · przetargi. Na portalu NaKolei.pl publikujemy najnowsze informacje związane z: KDP.

Co dalej z koleją dużych prędkości? Minister Adamczyk: “Prowadzimy prace analityczne nad projektem, który połączyłby Warszawę z Budapesztem”

Co dalej z koleją dużych prędkości? Minister Adamczyk: “Prowadzimy prace analityczne nad projektem, który połączyłby Warszawę z Budapesztem” Fot. NaKolei.pl

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk spotkał się w Warszawie z sekretarzem generalnym Międzynarodowego Forum Transportowego (ITF) Young Tae Kimem. Wśród omawianych tematów znalazł się m.in. rozwój transportu kolejowego.

Minister Adamczyk poinformował, że “Polska prowadzi prace analityczne nad projektem kolei dużych prędkości, który połączyłby Warszawę z Budapesztem”. Tematem poruszonym przy okazji spotkania było również lotnictwo – rozwój połączeń lotniczych między Polską a Koreą Południową (ojczyzną sekretarza generalnego), a także powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Ten rewolucyjny projekt przeobrażenia ruchu lotniczego i kolejowego w Polsce, jakim jest Centralny Port Komunikacyjny, usprawni komunikację do i po Polsce – mówił minister Adamczyk.

Rozmowa dotyczyła również Karty Dobrych Praktyk. Jej idea- jak informuje na swojej stronie Ministerstwo Infrastruktury-  została zaprezentowana przez ministra Adamczyka podczas tegorocznego Szczytu ITF w Lipsku i spotkała się z powszechną akceptacją zgromadzonych. Celem Karty jest wzmocnienie współpracy między państwami członkowskim EKMT (Międzynarodowej Konferencji Ministrów Transportu), transfer wiedzy w zakresie procedur kontrolnych, w tym z wykorzystaniem elektronicznych platform wymiany informacji.

Naszym zdaniem poprawa koordynacji działań kontrolnych pozwoli osiągnąć przełom i lepsze zrozumienie oczekiwań służb kontrolnych i przewoźników – powiedział minister Andrzej Adamczyk.

Obecnie trwają prace grupy roboczej ds. drogowych, która wypracowuje treść i formę dokumentu.

Dzień wcześniej w Tallinie strona polska uczestniczyła w spotkaniu ministrów ds. transportu państw bałtyckich Litwy, Łotwy, Estonii, Polski i Finlandii. Wśród omawianych tematów znalazły się wspólne projekty infrastrukturalne, tj. Rail Baltica, Via Baltica i Via Carpatia oraz tematy dyskutowane na forum unijnym, m.in. Pakiet Mobilności i nowa perspektywa finansowa 2021-2027.

Polska jest świadoma znaczenia szlaku kolejowego Rail Baltica dla rozwoju gospodarczego naszego kraju, państw bałtyckich oraz całej Unii Europejskiej. Przewozy towarowe transportem kolejowym w Europie mają od dłuższego czasu tendencję spadkową na rzecz transportu drogowego. Rail Baltica może stanowić skuteczną odpowiedź na marginalizację transportu kolejowego na osi północ-południe – powiedział w Tallinie Adamczyk.

Partnerzy portalu


PKP Intercity
PKP Intercity
Polregio
Radio WNET
BOBC
Wolna Droga
W Polityce
Centrum Rozwoju Transportu
Klaster Luxtorpeda 2.0
Izba Kolei
TeleInfo24
Więcej w KDP, Konferencje i spotkania, Wiadomości
Fot. NaKolei.pl
Ciekawa konferencja! Prezes Warsewicz: “Podjęliśmy zobowiązanie do udziału w wypracowywaniu odpowiedzi na kryzys klimatyczny”

14 grudnia w Katowicach nastąpi oficjalna prezentacja Grupy Rail Freight Forward, zrzeszającej europejskie firmy i grupy z branży kolejowych przewozów towarowych....

Zamknij