Infrastruktura Kolej na świecie
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

Chiny przedstawiają ambitny plan rozwoju kolei do 2035 roku

Chiny przedstawiają ambitny plan rozwoju kolei do 2035 roku Fot. China Railway

China Railway nakreśliło swoje długoterminowe ambicje, których celem jest zwiększenie sieci połączeń kolejowych do 200 tysięcy km, w tym około 70 000 km kolei dużych prędkości. Jest to plan, który ma zostać zrealizowany do 2035 roku.

Z przedstawionego planu przez CR jasno wynika, że do 2035 roku w Chinach użytkowanych ma być łącznie około 200 tysięcy kilometrów linii kolejowych, w tym 70 tys. km torowisk ma być przystosowanych do kolei dużych prędkości. Obecnie chińskie koleje dysponują siecią kolejową o długości 141 000 km, z czego 36 tys. jest przystosowana do KDP. Chiny planują utworzyć nowe, konwencjonalne linie kolejowe do miast liczących co najmniej 200 tysięcy mieszkańców. Natomiast do miast powyżej 500 tys. mieszkańców zostanie poprowadzona sieć KDP. Warto zwrócić uwagę, że w Chinach jest obecnie 129 miast, liczących ponad pół miliona mieszkańców. Jak podaje CR – 94,7% miast z co najmniej milionem mieszkańców jest już połączona z siecią KDP. Miast liczących powyżej 200 tysięcy osób jest natomiast 231, duża część z nich wciąż czeka na kolei.

Chiny zainwestowały w rozbudowę sieci kolejowej 325,8 mld juanów (około 45 mld dolarów) w I połowie 2020 roku. To wzrost o 3,8 mld juanów (1,2%) w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Koleje chińskie koncentrują się na promocji rozwoju kolei “wysokiej jakości”. Jak podają Chińczycy – przedstawione inwestycje dążą do budowy światowej klasy sieci infrastruktury kolejowej, wraz z wyposażeniem technicznym i zwiększonym bezpieczeństwem.

Będziemy liderem w budowie nowoczesnej potęgi kolejowej, silnym wsparciem dla budowy socjalistycznego, nowoczesnego państwa mocarstwowego i realizacji chińskiego marzenia o wielkim odmłodzeniu narodu chińskiego – czytamy w komunikacie opublikowanym przez China Railway.

Mapa połączeń kolejowych w Chinach (sierpień 2020 r.)
Mapa sieci KDP w Chinach
Mapa sieci KDP – na szaro planowane trasy