Eksperci Komentarze Publicystyka

,,Centralny Port Komunikacyjny ma w sobie komponent integracji”

,,Centralny Port Komunikacyjny ma w sobie komponent integracji” Czesław Warsewicz, Przewodniczący Rady Klastra Luxtorpeda 2.0

Ostatni tydzień był dla transportu bardzo owocny – kolejne kroki ws. CPK i pociągu z napędem hybrydowym komentuje Czesław Warsewicz, Przewodniczący Rady Klaster Luxtorpeda 2.0.

Wczoraj podpisano porozumienie o współpracy przy tworzeniu hybrydowego ,,PLUSA” – pociągu o napędzie elektryczno-spalinowym. Wspólne działania w tym temacie przy zaangażowaniu Agencji Rozwoju Przemysłu, Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa zadeklarowały Przewozy Regionalne, Fabryka Pojazdów Szynowych H. Cegielski, Polski Tabor Szynowy.

Ogłoszono również oficjalną lokalizację Centralnego Portu Komunikacyjnego. Będzie to Stanisławów w gminie Baranów. Miejsce powstania tego ,,transportowego oręża” ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Jedno jest pewne – może to być ogromny krok w stronę integracji transportu w Polsce.

O ostatnich działaniach – podpisaniu listu intencyjnego ws. pojazdu hybrydowego oraz o Centralnym Porcie Komunikacyjnym mówił dla wpolsce.pl Czesław Warsewicz, przewodniczący Rady Klastra Luxtorpeda 2.0.

Komentarz eksperta w temacie lokalizacji CPK oraz zapotrzebowania rynku na innowacyjne rozwiązania taborowe można usłyszeć w poniżej załączonym materiale:

 

 

Klaster Luxtorpeda 2.0. “Forum na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Luxtorpeda 2.0.” jest bezpośrednim efektem III edycji Kongresu Rozwoju Transportu, który poświęcony był w głównej mierze rządowemu programowi rozwojowemu Luxtorpeda 2.0. Inicjatywa powołana do życia w I kwartale 2017 roku stanowi formę zrzeszania firm państwowych, prywatnych i samorządowych, jak również tych, które chcą rozwijać się w branży kolejowej. W planach działań klastra przewidziane jest opracowanie konkretnych kroków w budowaniu innowacyjnej gospodarki poprzez wsparcie w realizacji programu rozwojowego Luxtopreda 2.0 zapisanego w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.