NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie ČD Cargo chce zamontować ETCS w 90 lokomotywach. Niektóre mają ponad 50 lat

ČD Cargo chce zamontować ETCS w 90 lokomotywach. Niektóre mają ponad 50 lat

Adrian Izydorek
Fot. Gergő Kalmár

Czeski przewoźnik towarowy ogłosił przetarg na montaż urządzeń systemu bezpieczeństwa ETCS poziomu 2. Chodzi o lokomotywy serii 230 i 240 oraz dwusystemowe lokomotywy 363.5.

ČD Cargo szuka wykonawcy, który wykona prace przy już letnich jednostkach przewoźnika. Chodzi o montaż systemu ETCS poziomu 2. w jednostkach serii 230 i serii 240 (produkowanych w latach 60′) oraz lokomotyw serii 363.5, które w 2010 roku trafiły na gruntowną modernizację, podczas której jednostki oznaczone serią 163 zostały lokomotywami dwusystemowymi.

Informacja o zamówieniu pojawiła się na platformie TED i jak się okazuje czeski przewoźnik podzielił przetarg na dwie części. Pierwsza część dotyczy lokomotyw serii 230 i 240, natomiast druga część serii 353.5. Wykonawcy mogą ubiegać się o wykonanie jednej części, bez konieczności składania oferty na drugą

Przetarg dotyczy 30 lokomotyw serii 230, 29 lokomotyw serii 240 oraz 31 lokomotyw serii 363.5. Według dokumentacji przetargowej, wszystkie elektrowozy powinny mieć zamontowany system ETCS do końca 2024 roku.

PKP CARGO INTERNATIONAL też montuje ETCS poziomu 2

Przypomnijmy, że w Czechach funkcjonująca spółka-córka PKP CARGO, czyli PKP CARGO INTERNATIONAL w marcu br. rozstrzygnęła przetarg na montaż ETCS poziomu 2.  w „Nurkach” – czyli lokomotywach serii 753. Chodzi modernizację wraz z montażem systemu ETCS w 11 jednostkach w podstawie oraz 18 w ramach prawa opcji. Całość zamówienia to kwota rzędu 278 mln koron (ok. 49 mln zł) – kwota ta dotyczy 29 lokomotyw.

Wykonawcą zamówienia PKP CARGO INTERNATIONAL jest czeska spółka CZ LOKO, który zajmuje się również dostawą taboru kolejowego – w lutym br. podpisała umowę z PKP Intercity na dostawę lokomotyw manewrowych.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności