NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Brno: Nowe pociągi elektryczne od Škody

Brno: Nowe pociągi elektryczne od Škody

Łukasz Słonczewski
Fot. Zdopravy.cz

W niedzielę (28.08) na dworcu głównym w Brnie oficjalnie zaprezentowano pierwszy z 37 nowych pociągów elektrycznych od Škody. Produkcja zespołów trakcyjnych rozpoczęła się dwa lata temu. Pierwsze pociągi wyjadą z Brna na zelektryfikowane linie jesienią tego roku.

Jak podaje portal Zdopravy.cz, Kraj Południowomorawski zamówił 31 jednostek czterowagonowych i 6 jednostek dwuwagonowych, osiągających prędkość do 160 km/h. W wagonach jest znacznie więcej miejsca na wózki i rowery. Dodatkowe udogodnienia to przewijak w łazience, klimatyzacja, Wi-Fi, gniazdka 230 V i porty USB.

Jesteśmy pierwszym regionem w Republice Czeskiej, który kupił własne pociągi. W ten sposób zastąpimy stare pociągi, z których wiele ma ponad 50 lat. Przyniesie to nieporównywalny komfort i wygodę dla pasażerów – powiedział Jan Grolich, Wojewoda Południowomorawski.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo, zamontowano system kamer zewnętrznych i wewnętrznych, których obraz będzie wyświetlany dla pasażera i maszynisty oraz defibrylator i ETCS. Wnętrze zaprojektowano z elementami graficznymi Regionu Południowomorawskiego.

Koszt całego projektu wynosi 6,651 mld koron czeskich, z czego 85% pokryje unijna dotacja.

Patrząc w przyszłość, widzę te pociągi Moravia jako dumę naszego regionu – powiedział Jiří Crha, Radny Kraju Południowomorawskiego.

Pociągi będą początkowo obsługiwane przez České dráhy, po czym od 2025 r. zostaną przekazane innemu przewoźnikowi, który wyłoni się w przetargu.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności