Działania Kolej jest dla ludzi Przewozy pasażerskie Transport miejski

Bilet Metropolitalny dla podróżnych z podwarszawskich gmin

Bilet Metropolitalny dla podróżnych z podwarszawskich gmin fot. SKM Warszawa

Bilet Metropolitalny pozwoli mieszkańcom gmin pod Warszawą zaoszczędzić na biletach, które mają dofinansowane na trzech poziomach. W magazynach Zarządu Transportu Miejskiego jest już pierwsza partia 75 tysięcy kart do ich kodowania.

Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie ma wprowadzić Bilet Metropolitalny dla mieszkańców podwarszawskich gmin. Prowadzone są działania w kierunku podpisania porozumień z samorządami tychże gmin. Jak informuje SKM Warszawa w magazynach ZTM jest już kilkadziesiąt tysięcy kart do kodowania biletów. Ma powstać kolejnych 200 tys. kart. W tej sprawie ogłoszono już przetarg. Bilety będą dofinansowane w ramach porozumienia Warszawa +.

Na biletach znajdować się będzie logo Warszawskiego Transportu Publicznego oraz wzór graficzny przygotowany przez każdą gminę. Wyrabianie kart imiennych będzie odbywać się w poszczególnych gminach, kodować w POP ZTM.

Uchwała o nowych zasadach dofinansowania biletów w ramach porozumienia Warszawa+ została podjęta w maju, a będzie obowiązywać od 1 września. Będą to trzy poziomy dofinansowania. Dla przykładu: pasażer rozliczający się z podatków w gminie, która podpisze porozumienie z Zarządem Transportu Miejskiego w ofercie Warszawa+3, za bilet 30-dniowy normalny imienny ważny w obu strefach biletowych od września zapłaci tylko 120 zł, o 60 zł mniej niż dotychczas. A bilet 90-dniowy normalny imienny, ważny w obu strefach będzie kosztował 330 zł (czyli o 130 zł mniej). Różnicę w cenie pokryje dany samorząd.

 Opcja taka została pozytywnie przyjęta przez 20 samorządów: Legionowo, Jabłonna, Stare Babice, Leszno, Raszyn, Wiązowna, Piaseczno, Sulejówek, Józefów, Góra Kalwaria, Wołomin, Nieporęt, Lesznowola, Otwock, Halinów, Ożarów Mazowiecki, Wieliszew, Radzymin, Pruszków i Kobyłka. Kilka gmin przyjęło już potrzebne uchwały: Józefów, Otwock, Wiązowna i Stare Babice.

Ceny biletów, dofinansowanych przez samorząd znajdują się na stronie SKM Warszawa.