NaKolei.pl OpinieDziałania A. Laskowski: Chcemy tworzyć zieloną kolej

A. Laskowski: Chcemy tworzyć zieloną kolej

Redakcja

Cała nasza idea rozwoju taboru jest oparta na zielonej energii. Chcemy, aby nasze tworzywa, z których korzystamy były ekologiczne. Nawet chcemy, żeby kubeczki w Warsie były ekologiczne – powiedział Adam Laskowski, Członek Zarządu PKP Intercity w wywiadzie dla NaKolei.TV.

PKP Intercity w swoich inwestycjach zarówno taborowych, jak i infrastrukturalnych kładzie duży nacisk na kwestie ekologiczną. O niej opowiadał Członek Zarządu PKP Intercity, Adam Laskowski w wywiadzie dla NaKolei.TV.

Chcemy zachęcić ludzi i pokazać im, że podróżując koleją nie dość, że jedziemy bezpiecznie to jeszcze ekologicznie. Cała branża jest skupiona w takim działaniu i jako cała branża zrobiliśmy badania, że jeżeli będziemy skutecznie wdrażać takie programy jak eco-driving czy rekuperacja jesteśmy do 2030 roku w stanie ograniczyć zużycie energii elektrycznej o 1,2 terawatogodziny – mówi Adam Laskowski.

Ile to 1,2 terawatogodziny? Członek Zarządu PKP Intercity porównał to w następujący sposób:

To jest jeden milion CO2 w powietrzu. Jeden milion CO2 ton w powietrzu to jest 83 tysiące hektarów lasów więcej, czyli 8 Białowieskich Parków Narodowych.

PKP Intercity zamontowało liczniki w swoich pojazdach. Pozwala to przewoźnikowi płacić za realne zużycie energii, poprawić efektywność jazdy oraz wykazać, ile energii oddaje do sieci. A jak można poprawić efektywność jazdy? Tutaj chodzi o zastosowanie eco-drivingu.

Eco-driving jest metodą prowadzenia pojazdów w taki sposób, aby wykorzystanie energii było w jak najmniejszym stopniu, przy uzyskaniu jak największej wydajności – mówi Adam Laskowski.

Jak tłumaczy Członek Zarządu, prowadzenie w ten sposób pojazdu nie wpłynie w żaden sposób na czas przejazdu pociągów. Eco-drivingu uczeni są kolejni maszyniści.

Rozwiązania proekologiczne dotyczą również inwestycji infrastrukturalnych.

Wszystkie nasze nowe inwestycje są ekologiczne. Czyli zamknięte obiegi, stosowanie odpowiedniego systemu oświetlenia, fotowoltaika, ledy. Nasze nowe stacje postojowe, myjnie mają być w jak największym stopniu ekologiczne. Mają wykorzystywać energię taką żeby była dla nas opłacalna, ale też żeby była w jak najmniejszym stopniu uciążliwa dla środowiska – tłumaczy Adam Laskowski, Członek Zarządu PKP Intercity.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności