Infrastruktura Kolej jest dla ludzi Przewozy pasażerskie Przewozy towarowe Wiadomości

A jednak protest! Podwykonawcy Astaldi zablokowali tory pod Warszawą; są poważne utrudnienia w ruchu

A jednak protest! Podwykonawcy Astaldi zablokowali tory pod Warszawą; są poważne utrudnienia w ruchu Fot. NaKolei.pl/Twitter

Podwykonawcy Astaldi po godz. 10.00 zablokowali Centralną Magistralę Kolejową. Protest odbywa się na przejeździe kolejowo-drogowym w Parzniewie na trasie Warszawa – Grodzisk Mazowiecki i Warszawa – Kraków i Łódź.

Koleje Mazowieckie poinformowały, że wstrzymany został ruch pociągów na odcinku Grodzisk Mazowiecki – Pruszków. Do odwołania wprowadzona została zmieniona organizacja ruchu pociągów Kolei Mazowieckich. PKP PLK podaje, że działa specjalny zespół przedstawicieli PLK oraz przewoźników, który opracuje kursowanie pociągów na sieci kolejowej w nadzwyczajnej sytuacji.

Pociągi będą kursować na odcinku Warszawa – Pruszków oraz Grodzisk Mazowiecki – Skierniewice. Na odcinku Pruszków – Grodzisk Mazowiecki wprowadzona została awaryjna zastępcza komunikacja autobusowa. Pociągi i autobusy będą kursować w odstępstwie od rozkładu jazdy pociągów. Opóźnienia mogą wynosić do 60 minut- czytamy w komunikacie.

Od godz. 11:15 wprowadzone zostaje honorowanie wszystkich ważnych biletów Kolei Mazowieckich – KM w pociągach Warszawskiej Kolei Dojazdowej (WKD) na całej sieci ich kursowania. Ponadto do odwołania obowiązuje wzajemne honorowanie biletów KM – PKP Intercity (w pociągach kategorii TLK i IC), na całej sieci kursowania pociągów KM.

 

Odwołany został już pierwszy pociąg SKM 17/S-1 na odcinku Warszawa Zachodnia – Pruszków.

PLK wobec działań podwykonawców Astaldi

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na bieżąco rozmawiają z wszystkimi podwykonawcami włoskiej firmy Astaldi i regulują wszystkie należne kwoty zgodnie z pzrepisami prawa: Kodeksem cywilnym i prawem zamówień publicznych. PLK wypłaciła już ponad 74 mln zł, w tym ponad 66 mln zł dla 45 podwykonawców Astaldi pracujących na odcinku Dęblin – Lublin. Ostatnie wypłaty, ponad 4 mln zł przekazane były podwykonawcom w tym tygodniu. Wypłaty w różnym zakresie dotyczą podwykonawców robót budowlanych, dostawców, usługodawców.

PLK od października, po zejściu Astaldi z placu budowy, podjęły nadzwyczajne działania. Tak szybkich reakcji zamawiającego w podobnych sytuacjach jeszcze nie było Realizowany jest szybki, a zarazem zgodny z prawem sposób procedowania dokumentów, które przed dokonaniem wypłat muszą być zweryfikowane m.in. pod względem daty wystawienia.

Kwoty muszą być wypłacane zgodnie z przepisami prawa: kodeksem cywilnym i prawem zamówień publicznych. Zróżnicowanie sytuacji podwykonawców, zwłaszcza podwykonawców niezgłoszonych, powoduje, że proces dochodzenia do wypłat nie jest prosty. Dlatego zamawiający indywidualnie oraz na spotkaniach z wszystkimi podmiotami, które w różny sposób zawierały umowy z Astaldi, prowadzi bieżące kontakty. PLK nie wycofuje się z tych działań i konsekwentnie je realizuje, a merytoryczna współpraca jest najlepszym sposobem rozwiązania sytuacji, którą stworzyło Astaldi.

Na wszystkich spotkaniach PLK z podwykonawcami Astaldi były ze strony PLK osoby kompetentne. Z każdym z podwykonawców omówiono sytuacje i warunki płatności. Proces wypłat jest kontynuowany.

Astaldi postawiło zamawiającego, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w niełatwej sytuacji. Firma wybrana zgodnie z obowiązującymi procedurami deklarowała pełne zaangażowanie i odpowiedzialne wykonanie kontraktu. W realizacji, Astaldi nie zadbała należycie o swoich podwykonawców. Zawiodła też na ważnych społecznie kontraktach. PLK, mając na względzie trudną sytuację wielu podmiotów i solidarną odpowiedzialność, tak szybko jak to było możliwe podjęły działania, by zaangażowane w inwestycje firmy otrzymały należne, potwierdzone dokumentami, wynagrodzenie.