NaKolei.pl WiadomościWydarzenia i targi 125. rocznica uruchomienia pierwszej linii wąskotorowej z Gryfic do Niechorza

125. rocznica uruchomienia pierwszej linii wąskotorowej z Gryfic do Niechorza

Redakcja
Fot. Pogorzelica.com

W 2021 r. Nadmorska Kolej Wąskotorowa świętuje 125. rocznicę uruchomienia pierwszej linii wąskotorowej z Gryfic do Niechorza. Z tej okazji, na dworcu w Rewalu odbędzie się festyn, podczas którego przedstawiona zostanie historia nadmorskiej kolejki, która odegrała ogromną rolę w rozwoju gospodarczym Pomorza Zachodniego.

Historyczny pociąg

W projekcie budowy pierwszej linii wąskotorowej z Gryfic do Niechorza nie uwzględniono budowy dworca w Rewalu. Co więcej, nie zaplanowano nawet przystanku, gdyż w owym czasie Rewal nie był jeszcze tak znanym kąpieliskiem morskim jak Niechorze. W latach 1897-1898 najpierw zbudowano w Rewalu przystanek, a dopiero podczas modernizacji linii w 1903 r. wybudowano budynek dworcowy według projektu, opartego na planach dworca w Niechorzu. W najbliższą sobotę, cofniemy się w czasie do daty 1 lipca 1896 r., a dworzec w Rewalu zamieni się na kilka chwil w historyczny dworzec w Niechorzu. W momencie kulminacyjnym imprezy odbędzie się rekonstrukcja historyczna przyjazdu pierwszego pociągu z Gryfic do Niechorza z letnikami w strojach z minionej epoki. W inscenizacji wezmą udział członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz” oraz członkinie Krajowego Stowarzyszenia Aramis w Trzebiatowie.

Wystawa

Jednym z punktów programu sobotniej imprezy będzie otwarcie wystawy pt. „125 Lat Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej”. Na 6 planszach będzie można zobaczyć ciekawe fotografie oraz poznać najważniejsze fakty z bogatej historii powiatowej kolejki wąskotorowej, od momentu podjęcia decyzji o budowie pierwszej wąskotorowej linii z Gryfic do Niechorza, aż po czasy współczesne.

Atrakcje

W części artystycznej, w sobotnie popołudnie wystąpi m.in. orkiestra dęta oraz zaprezentują się wykonawcy poezji śpiewanej: duet Tomek Trust & Annie, który wykona znane pieśni rosyjskich bardów – Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy oraz piosenki Agnieszki Osieckiej, a jako gwiazda wieczoru, w autorskim recitalu wystąpi legenda polskiej poezji śpiewanej – Wolna Grupa Bukowina. W programie festynu nie zabraknie również zabaw i animacji dla najmłodszych oraz oprawy kulinarnej, o którą zatroszczy się Rada Sołecka Rewala. Będą potrawy z grilla, ciasta z własnego wypieku i inne smakołyki.

Pociąg specjalny

Na festyn w Rewalu, w dn. 7 sierpnia 2021 r. będzie można dojechać dodatkowym pociągiem, który podstawiony zostanie w Trzęsaczu o godz. 18:30. Skład specjalny będzie czekał do zakończenia koncertu w Rewalu, by rozwieźć uczestników po zakończeniu imprezy w kierunku Pogorzelicy, Trzęsacza i Gryfic. Bilety przejazdowe na kurs specjalny pociągu można nabyć w promocyjnej cenie 10 zł (przejazd tam i z powrotem).

ODJAZDY POCIĄGU SPECJALNEGO:

  • W kierunku Pogorzelicy: Trzęsacz- 18:30, Rewal – 18:36, Śliwin – 18:40, Niechorze Lat. – 18:51, Niechorze Gł. – 18:56, Pogorzelica Sandra – 19:00
  • W kierunku Trzęsacza: Pogorzelica- 19:15, Pogorzelica Sandra – 19:20, Niechorze Gł. – 19:25, Niechorze Lat. – 19:28, Śliwin – 19:39, Rewal- 19:45

ODJAZDY POCIĄGU PO ZAKOŃCZENIU IMPREZY:

  • Odjazd z Rewala do Pogorzelicy – ok. godz. 21:15
  • Odjazd z Rewala do Gryfic – ok. godz. 22:00

Źródło: Nadmorska Kolej Wąskotorowa Sp. z o.o.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności