Strona główna » Wiadomości » Konferencje i spotkania » 12 września odbędzie się konferencja o bezpieczeństwie na przejazdach

12 września odbędzie się konferencja o bezpieczeństwie na przejazdach

Redakcja
Fot. PKP PLK S.A.

3 osoby poniosły śmierć 19 lipca w samochodzie, który wjechał pod szynobus na przejeździe kolejowodrogowym we wsi Dąbrówka Wielkopolska w woj. lubuskim. Niemal nie ma tygodnia bez doniesień o takich tragediach.

Jak wynika z danych Biura Bezpieczeństwa PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., od początku roku do końca czerwca w 78 wypadkach na przejściach kategorii A-E zginęło 20 osób, a 10 odniosło ciężkie obrażenia. Tragicznych statystyk dopełnia liczba 110 osób, które w tym samy okresie poniosły śmierć na torach w miejscach niedozwolonych. Przytoczone dane pokazują, że w kwestii poziomu bezpieczeństwa na kolei wciąż pozostaje wiele do poprawy. Jest to jeden z kluczowych priorytetów w działalności Fundacji ProKolej.

Problemom bezpieczeństwa na styku kolei i dróg poświęcona będzie VIII edycja konferencji „Przejazdy kolejowo-drogowe 2022”, organizowana przez Fundację ProKolej, która odbędzie się 12 września br. przy współpracy Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, a także spółki Doradztwo Kolejowe sp. z o.o. Wydarzenie jest organizowane pod honorowym patronatem m.in. Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych. Tematem wiodącym będzie znowelizowane rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać skrzyżowania linii kolejowych oraz bocznic kolejowych z drogami i ich usytuowanie. Dokument ten, będący częścią szerszych zmian w systemie przepisów techniczno-budowlanych, wprowadza sporo zmian istotnych dla zarządców zarówno infrastruktury kolejowej jak i drogowej.

Konferencja umożliwi wymianę doświadczeń i porównanie sytuacji w zakresie bezpieczeństwa na przejazdach w różnych krajach, mówić o tym, oprócz reprezentantów polskich instytucji, będą przedstawiciele m.in. Międzynarodowego Związku Kolei UIC. Praktyczne rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo dzięki systemom ostrzegania, monitorowania zagrożeń i powiadamiania o nich użytkowników dróg zaprezentują firmy-partnerzy wydarzenia. Zwieńczeniem konferencji będzie debata z udziałem ekspertów, zarządców infrastruktury i instytucji kontrolnych.

Wydarzenie odbędzie się w Akademii Leona Koźmińskiego, przy ul. Jagiellońskiej 57/59 w Warszawie. Formularz zgłoszeniowy oraz warunki udziału znaleźć można na stronie internetowej organizatora https://kolej365.pl/przejazdy-kolejowo-drogowe-2022/.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności

0
Would love your thoughts, please comment.x