Strona główna » Wiadomości » 1,1 mln. zł. na odnowę zabytkowej nastawni na stacji Bytom

1,1 mln. zł. na odnowę zabytkowej nastawni na stacji Bytom

Redakcja
Fot. PKP PLK

Zabytkowa nastawnia na stacji Bytom odzyska dawny blask. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą, który przeprowadzi remont nastawni bramowej w Bytomiu. Dzięki temu, zabytek znów stanie się wizytówką stacji. Wartość zadania to 1,1 mln zł netto ze środków własnych.

Konstrukcja stalowa zabytkowej nastawni w Bytomiu zostanie oczyszczona i odmalowana. Wykonana będzie renowacja elewacji i dachu. Okna i drzwi zostaną wymienione na nowe. We wnętrzu obiektu przeprowadzone będą prace remontowe. Zakres robót został uzgodniony i zaakceptowany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Obiekt jest ważną częścią miasta i stacji Bytom, a po przeprowadzonych przez PLK SA pracach odzyska blask i ponownie stanie się wizytówką stacji. Nastawnia działała do września 2022 r., potem – w czasie prowadzonych prac modernizacyjnych na stacji Bytom – jej funkcję przejęła inna nastawnia.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą wyłonionym w przetargu, firmą PORR SA, na realizację zadania pn. „Remont budynku dawnej nastawni bramowej Bt w stacji Bytom”. Wartość prac to 1,1 mln zł netto, finansowanie ze środków własnych. Zakończenie zadania planowane jest do końca 2024 r.

Jednocześnie, PLK SA realizują inwestycję o wartości 1,2 mld zł netto na linii kolejowej Chorzów Batory – Nakło Śląskie, którego częścią jest modernizacja stacji Bytom wraz z halą peronową. Dofinansowanie pochodzi z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zakończenie wszystkich prac planowane jest w 2025 r.

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x