Ekonomia i rynek Przewozy pasażerskie Tabor

10 pociągów za ponad 160 mln zł z UE. SKM Trójmiasto unowocześnia tabor

10 pociągów za ponad 160 mln zł z UE. SKM Trójmiasto unowocześnia tabor fot. facebook SKM Trójmiasto

Kolejna umowa na dofinansowanie podpisana z CUPT. SKM Trójmiasto otrzyma ponad 160 mln zł na 10 nowych pociągów.

SKM Trójmiasto zakupi 10 nowych pociągów ze wsparciem ponad 160 milionów złotych z UE. Wczoraj, 11 kwietnia, została podpisana umowa z Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Spółkę reprezentował prezes Maciej Lignowski.

Nowe pociągi to 10 elektrycznych zespołów trakcyjnych, które wyjadą na trasę Gdańsk Śródmieście-Lębork. Inwestycja ma zostać zakończona w czerwcu 2023 roku. Dzięki uzupełnieniu taboru nowymi jednostkami będzie można wycofać z eksploatacji 20 najstarszych składów, których remontowanie mija się z celem. Jak powiedział Maciej Lignowski, prezes SKM Trójmiasto: – „Mamy jedne z najstarszych pociągów elektrycznych w Polsce. Średnia wieku naszych EZT-ów to około 38 lat.”

Spółka prócz dofinansowania potrzebuje długoletniej, minimum 10 –letniej umowy przewozowej, by zdobyć kapitał na wkład własny do zakupu. Aż 4,7 miliarda zł z POIiŚ 2014-2020 trafiło do województwa pomorskiego na transport, energetykę, ochronę środowiska, kulturę i służbę zdrowia. Za te pieniądze województwo zrealizuje aż 109 inwestycji.

Więcej szczegółó na stronie CUPT i SKM Trójmiasto.