Infrastruktura Przewozy pasażerskie Przewozy towarowe Wiadomości Wydarzenia

ZUE z kontraktem na linię Trzebinia – Oświęcim

ZUE z kontraktem na linię Trzebinia – Oświęcim Fot. PKP PLK

Spółka ZUE wyremontuje odcinek linii kolejowej nr 93 Trzebinia – Zebrzydowice. Kontrakt ma wartość 303 mln zł netto.

 

Inwestycja ma spowodować, że pociągi pasażerskie będą mogły jechać z prędkością 120 km/h. A to dlatego, że dojdzie do wymiany toru i sieci trakcyjnej na 20 km odcinku dwutorowej linii. Modernizacja obejmie także 33 obiekty inżynieryjne, w tym wiadukty w Trzebini, Chrzanowie, Chełmku i Oświęcimiu. Przebudowane zostaną też przystanki Chrzanów, Chrzanów Śródmieście, Chełmek Fabryka, Gorzów Chrzanowski. Nowe perony będą wyposażone w wiaty, ławki i lepsze oświetlenie. Zamontowane będzie nowe nagłośnienie i tablice informacyjne.

Trzeba też pamiętać i tym, że linia Trzebinia – Oświęcim – Czechowice Dziedzice – Zebrzydowice ma także duże znaczenie dla pociągów cargo, które wożą m.in. węgiel kamienny ze śląskich kopalń do Czech i na południe Europy.

Ważnym celem inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. jest poprawa warunków dla transportu towarów. To m.in. projekty na Śląsku i w Małopolsce, a wśród nich zapewnienie sprawnych przewozów z Trzebini do Zebrzydowic. Na trasie Trzebinia – Czechowice Dziedzice zaplanowaliśmy prace o wartości ponad pół miliarda zł. Dziś podpisaliśmy już umowę za 303 mln zł na odcinek Trzebinia – Oświęcimmówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych.

Natomiast w przyszłym roku ma zostać podpisana umowa na remont kolejnego odcinka linii 93: z Oświęcimia do stacji Czechowice Dziedzice. Na ten cel PKP PLK ma zarezerwowane 219 mln zł (netto).