Przewozy pasażerskie Tabor Wiadomości
Partnerzy działu

Zlecenie PKP Intercity trafiło do PESY

Zlecenie PKP Intercity trafiło do PESY Fot. PESA Bydgoszcz

Bydgoska PESA podpisała kontrakt z PKP Intercity na modernizację 123 wagonów. Kontrakt może być jeszcze znacznie rozszerzony.

PESA zmodernizuje wagony dla PKP Intercity. W umowie jest klauzula opcji na zlecenie odnowienia jeszcze 62 wagonów. W minimalnej wersji kontrakt ma wartość ponad 477 mln zł brutto, a w maksymalnej przekroczy 718 mln zł brutto.

Zamówienie dla PESY zostało podzielone na dwie części. Pierwsza to modernizacja bezprzedziałowych wagonów 2 klasy i dotyczy 83 pojazdów (311 mln zł). Ale możliwe jest zlecenie modernizacji kolejnych 42 takich wagonów (wartość zamówienia wzrośnie wtedy do ponad 469 mln zł).

Natomiast druga część kontraktu dotyczy odnowienia 40 wagonów z przedziałami 1 i 2 klasy (165,5 mln zł), z opcją na dodatkowych 20 wagonów (razem ponad 248 mln zł).

PESA ma zrealizować zamówienie w ciągu 2,5 roku

Producent zobowiązany jest do realizacji zamówienia w ciągu 30 miesięcy, czyli 2,5 roku. Natomiast kolejne 18 miesięcy obejmuje przeglądy wagonów na trzecim poziomie utrzymania.

– Cieszymy się, że polskie przedsiębiorstwa realizują kolejne zamówienia dla naszego narodowego przewoźnika. Jest to duży impuls pozwalający rozwijać się polskim przedsiębiorstwom w sektorze kolejowym. Dzięki kontraktom z firmą PESA klienci wkrótce otrzymają kolejne nowoczesne wagony i komfort podróżowania pociągami PKP Intercity ulegnie dalszej poprawie. Efektem prowadzonych inwestycji będzie kolej punktualna, komfortowa i bezpieczna – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

 – Realizowany przez PKP Intercity największy w historii Spółki program inwestycyjny „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji” z pewnością przyczyni się do jeszcze lepszych opinii pasażerów. Przewoźnik konsekwentnie realizuje swoje założenia tym samym wpisując się w Strategię na rzecz odpowiedzialnego rozwoju – dodaje wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

PKP Intercity precyzuje, że zmodernizowane wagony będą wyciszone i wyposażone w klimatyzację, wygodne fotele, gniazdka elektryczne, bezprzewodowy internet, a ponadto będą posiadać monitoring, wzmacniacze sygnału GSM/LTE oraz toalety z zamkniętym układem. A numery foteli zostaną oznaczone dodatkowo alfabetem Braille`a.

Zlecenia dla PESY to kolejny element realizacji działań poprawiających jakość obsługi podróżnych przez PKP Intercity. – Umowy zawarte z PESA Bydgoszcz są elementem strategii taborowej, w ramach której zainwestujemy ponad 7 mld zł w podnoszenie standardów podróży koleją – argumentuje Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity. – Współpraca z PKP Intercity jest dla nas bardzo ważna, jesteśmy przygotowani do realizacji tych modernizacji. Z pewnością podróżni docenią komfort zmodernizowanych przez PESA Bydgoszcz wagonów – mówi z kolei Krzysztof Sędzikowski, prezes PESA Bydgoszcz S.A.

Wagony dopiero będą kierowane do modernizacji, ale przewoźnik już wytypował trasy, które będą obsługiwane przez składy z nich złożone. Będą to połączenia Szczecin – Trójmiasto – Olsztyn – (Białystok), Wrocław/Zielona Góra – Poznań – Gdynia/Olsztyn – (Białystok), Kraków/Lublin – Katowice – Wrocław – Zielona Góra – Szczecin – (Świnoujście),