Konferencje i spotkania Przewozy towarowe Wiadomości

XI Forum Europa-Ukraina: Polsce zależy na rozwoju korytarzy Europa-Azja

XI Forum Europa-Ukraina: Polsce zależy na rozwoju korytarzy Europa-Azja Fot. Ministerstwo Infrastruktury

Polska popiera inicjatywy służące poszerzaniu możliwości transportowych między Europą a Azją. Taka deklarację złożył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas XI Forum Europa-Ukraina w Rzeszowie.

Minister uczestniczył w panelu na temat Nowego Jedwabnego Szlaku i Trójmorza. Adamczyk podkreślił, że „sprawny i skuteczny przepływ towarów może być realizowany jedynie przy właściwej współpracy sąsiadujących państw oraz podmiotów odpowiedzialnych za konkretne odcinki tras drogowych, kolejowych czy morskich”. Z tego też powodu ważna jest dla Ukrainy.

– Każda inicjatywa transportowa do swej skuteczności potrzebuje infrastruktury. Projekty takie jak Międzynarodowa Transkaspijska Trasa Transportowa czy Korytarz Południe-Zachód, w które wspólnie z Ukrainą jesteśmy zaangażowani, oraz projekt Go Highway, który niedawno przedstawiła strona ukraińska, są działaniami we właściwym kierunku – stwierdził Andrzej Adamczyk.

Międzynarodowa Transkaspijska Trasa Transportowa to korytarz multimodalny od granicy chińsko-kazachstańskiej (Dostyk-Alashankou), przez Kazachstan, Morze Kaspijskie, Azerbejdżan, Gruzję, Morze Czarne, Ukrainę do Polski i innych państw europejskich. Korytarz Południe – Zachód został utworzony przy współpracy Polski, Ukrainy, Gruzji, Azerbejdżanu i Iranu. Projekt Go Highway ma natomiast połączyć porty morskie w Gdańsku i Gdyni z Odessą. Ponadto Ukraina zgłosiła chęć uczestniczenia w budowie drogi Via Carpathia.

Ponadto minister Andrzej Adamczyk mówił również, że Polska wspiera aktywność spółek kolejowych w celu uruchomienie nowych regularnych połączeń towarowych między Europą a Azją. Współpracujemy przy tym z Ukrainą. Chodzi o wykorzystanie w transporcie strategicznego położenia Polski i Ukrainy.